Wielkimi krokami zbliża się koniec drugiej edycji programu 1Planet4All - Razem dla klimatu! W programach Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadzonych w formie projektu młodzieżowego - zespołowej pracy grupy uczniów i uczennic - ostatni etap skupiony jest na podsumowaniu pracy, którą młodzież zrealizowała w poprzednich miesiącach, i przedstawieniu rezultatów społeczności szkolnej lub, szerzej, lokalnej.

W czasach edukacji stacjonarnej młodzież organizowała wydarzenia najczęściej w szkołach: były to debaty poświęcone tematowi, którym zajmował się zespół, pokazy filmów, warsztaty dla młodszych klas, degustacje lokalnej i ekologicznej żywności i mnóstwo innych aktywności. Zachęcamy do zaglądania do naszych archiwów, w których wspominamy to, co się działo we współpracujących z nami szkołach:

Edukacja zdalna uniemożliwiła organizowanie stacjonarnych wydarzeń, niemniej jednak nie zniechęciło to młodzieży do działania. W ramach pierwszej edycji 1Planet4All - Razem dla klimatu! uczniowie i uczennice działający w redakcjach szkolnych zorganizowali ponad 20 szkolnych wydarzeń online, podczas których odbyły się pokazy filmów, debaty i spotkania z ekspertami i ekspertkami od klimatu i dziennikarstwa. Podsumowanie kilku z tych wydarzeń można znaleźć na naszej stronie: Noc Dziennikarzy i Dziennikarek.

Również w i w obecnej edycji programu zadaniem członków i członkiń redakcji jest przygotowanie wydarzenia, podczas którego pochwalą się swoją pracą przed koleżankami, kolegami, gronem pedagogicznym, a być może i rodzicami i innymi członkami i członkiniami lokalnej społeczności. Wydarzenia te pod wspólną nazwą Akcja dla klimatu mają na celu z jednej strony docenienie niesamowitej pracy młodzieży w ostatnich trudnych miesiącach, ale również upowszechnienie wiedzy o zmianie klimatu i pokazanie społecznościom, że dzieje się ona już tu i teraz, a każdy i każda z nas ma wpływ na to zjawisko. Podjęcie działań na rzecz ochrony klimatu jest konieczne dla uratowania naszej pięknej planety, a ich skuteczność będzie zależała od tego, czy wszyscy i wszystkie dołożymy naszą cegiełkę do tej walki.

POMYSŁY NA AKCJĘ DLA KLIMATU

Zachęcamy młodzież do organizowania wydarzeń w formie online lub, jeśli to możliwe, stacjonarnej. Pomysły na wydarzenie online można znaleźć w propozycjach, które przygotowałyśmy na Noc Dziennikarzy i Dziennikarek. Zapraszamy do zaglądania i inspirowania się tymi pomysłami, pamiętając, że nadal wyobraźnia może poprowadzić nas znacznie dalej. Warto pamiętać, że online nie jest może najatrakcyjniejszą formą wydarzenia, ale otwiera nam on możliwość zaproszenia na Akcję dla klimatu osoby, które osobiście nie mogłyby się na nim pojawić:ekspertów i ekspertki od zmiany klimatu, dziennikarzy i dziennikarki, naukowców i naukowczynie zajmujących się poszczególnymi fragmentami klimatu lub środowiska.

Wydarzenie stacjonarne otwiera nam szereg możliwości! Warto połączyć temat wydarzenia z tematem materiału, który przygotowała młodzież.

Zespół poruszył temat łąk kwietnych? Czemu nie zorganizować warsztatów poświęconych własnym sadzonkom, dzikim ziołom lub ogrodnictwu miejskiemu? Można zaprosić na warsztaty osoby, które zajmują się danym tematem, i założyć przyszkolną łączkę lub mały ogródek z kwiatami przyjaznymi dla owadów.

A może temat dotyczył wpływu zmiany klimatu na lokalny las? Wspaniały temat na pokaz zdjęć opracowanych przez młodzież i krótką prelekcję, która uświadomi odbiorcom i odbiorczyniom, jak ważne są lasy dla utrzymywania stabilności klimatu.

Młodzież opracowała materiał o wpływie marnowania żywności na klimat? Świetnie - można zrobić degustację potraw z "resztek" lub zaprosić osobę, która poprowadzi warsztaty w tym temacie. 

Zachęcamy również do kreatywnych działań, np. w formie teatru poświęconego zagadnieniu, który poruszyła młodzież, happeningu, nie-rywalizującej gry dla kolegów i koleżanek, konkursu na piosenkę o zmianie klimatu.

GOŚCIE I GOŚCINIE NA AKCJI DLA KLIMATU

Centrum Edukacji Obywatelskiej współpracuje z ekspertami i ekspertkami zajmującymi się zmianą klimatu i dziennikarstwem. W ramach Akcji dla klimatu można zaprosić ich na swoje wydarzenie!

 

DR KRYSTYNA KOZIOŁ

Krysia jest geografką, obecnie związaną z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Prowadzi badania na Svalbardzie, gdzie obserwuje wpływ zmiany klimatu na lokalne środowisko naturalne, o czym potrafi ciekawie opowiadać. Jest również aktywistką Extinction Rebellion (największego na świecie ruchu działającego na rzecz wprowadzenia polityk zmierzających do ochrony klimatu). Krysia "odwiedziła" zdalnie jedną ze szkół biorących udział w pierwszej edycji programu i opowiadała młodzieży  o swoich przygodach i odkryciach na północy rubieżach Europy.

KRZYSZTOF STORY

Krzysiek to niezależny dziennikarz, który pisze teksty m.in. do Tygodnika Powszechnego. Ma również własny podcast, a z nami współpracował przy tworzeniu Przewodnika po Klimatycznych Redakcjach Szkolnych, był także mentorem redakcji szkolnych w pierwszej edycji. Krzysztof potrafi ciekawie opowiadać o lokalnych i globalnych sprawach. W swojej pracy badał m.in. temat migracji klimatycznych. Może podzielić się wiedzą o odpowiedzialnym podróżowaniu i działaniach dziennikarskich!

Jeśli chcesz zaprosić którąś z tych osób do siebie na wydarzenie (online), napisz do koordynatorki programu: joanna.humka@ceo.org.pl wraz z opisem, jak będzie wyglądać Akcja dla klimatu i czemu wybraliście właśnie tę osobę :)

DOFINANSOWANIE DLA POMYSŁÓW NA AKCJĘ

W ramach programu przewidujemy dofinansowanie najciekawszych działań młodzieży związanych z Akcją dla klimatu. Na co można otrzymać dofinansowanie? Na przykład:

  • udział eksperta lub ekspertki w wydarzeniu - znacie kogoś, kto zajmuje się zmianą klimatu i świetnie o tym opowiada? Możecie taką osobę zaprosić i zaproponować jej wynagrodzenie za prelekcję i czas włożony w przygotowanie się do wydarzenia;
  • upominki dla uczestników i uczestniczek Waszych działań - możecie zorganizować konkurs lub kupić drobne ekologiczne upominki dla wszystkich uczestników i uczestniczek. Świetny pomysł na taki ekologiczny upominek podpowiedziała nam jedna z uczestniczących w programie nauczycielek: są to ołówki z nasionami Sprout - po jego wykorzystaniu, sadzimy ołówek, który odwdzięcza się nam roślinką;
  • materiały do przygotowania wystąpienia teatralnego;
  • druk zdjęć opracowanych przez młodzież podczas przygotowywania materiału dziennikarskiego;
  • dostęp do platformy z filmami na temat zmiany klimatu w celu zorganizowania pokazu filmowego;
  • Wasze pomysły! :)

Nie będą dofinansowywane materiały nieekologiczne lub takie, które nie są związane z Akcją dla klimatu. Mogą to być jednakże materiały, które po Akcji mogą być dalej wykorzystywane przez szkołę, np.  

Wszystkie zespoły, które złożą wniosek o dofinansowanie, otrzymają dostęp do filmu “Antropocen” lub “Znikająca wyspa” na platformie Millenium Docs Against Gravity.

Aby dowiedzieć się, jak zdobyć dofinansowanie, zajrzyj TUTAJ.