Ten artykuł został napisany przez młodych dziennikarzy i dziennikarki, którzy chcą zabierać głos w sprawach ochrony klimatu. Autorkami tekstu są Agata Marciniak i Kaja Derbich, członkinie Młodzieżowej Grupy Roboczej programu "1Planet4All - Razem dla klimatu!".

 

Czy jesteśmy winni obumieraniu naszej planety?  

Recykling to czynności i procesy, które zmierzają do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Być może segregując śmieci dajemy im „drugie życie”, jednakże jest to bardzo optymistyczne podejście.  Z sześciu zrecyklingowych butelek, powstają tylko cztery kolejne. Dodatkowo nie można też tego procesu prowadzić w nieskończoność. Szacuje się, że buetlki można poddawać recyklingowi do pięciu razy.

Zbyt wysokie stawki za odbiór odpadów

Przyczyn tak drastycznego wzrostu opłat jest wiele. Jednym z nich jest zbyt duża ilość odpadów spowodowana wzmożoną produkcją materiałów. Dzieje się tak przez tak zwaną szybką modę, kiedy w sklepach, oprócz kolekcji sezonowych, jest jeszcze wiele krótkich linii, przez co branże zalewają świat towarami który w większości trafia na wysypisko. Ponadto przy takiej produkcji jest zużywane wiele surowców.  Na podwyższenie cen za odpady wpływa również niewłaściwe zachowanie mieszkańców, które polega na nieprawidłowym sortowaniu śmieci.  

W takim razie dlaczego wytwarzamy tak wiele produktów? 

Ludzie kupują duże ilości towarów, jednak zapotrzebowanie nie jest tak ogromne, aby produkcja odbywała się na niewyobrażalną skalę. Warto wspomnieć, iż spora część ląduje na wysypiskach. Przez to, iż ludzkie potrzeby nie są aż tak duże, występuje nadprodukcja. Pamiętajmy, że tworząc takie produkty, potrzebne są wielkie ilości surowców, których może kiedyś zabraknąć. Wskazane jest, aby wybierać firmy z których ubrania pochodzą z recyklingu.  

Dlaczego my nie możemy, a inne państwa mogą? Stan produkcji śmieci w innych krajach.  

Państwem, które dobrze radzi sobie z odpadami jest Szwecja, ponieważ aż 50 proc. odpadów jest recyklingowana. W porównaniu do innych państw UE jest to naprawdę ogromny współczynnik. Europejska agencja środowiska podaje, że Europa z sukcesem przesuwa się na kolejne wyższe szczeble w hierarchii postępowania z odpadami, chociaż odbywa się to w nieco wolnym tempie. Ponadto kraj ten wykorzystuje je do tworzenia energii. Kolejnym przykładem są Niemcy, którzy wielką część napoi produkują i sprzedają w zwrotnych szklanych butelkach, natomiast te w plastikowych wrzuca się do specjalnych automatów do recyklingu. Motywuje to mieszkańców do dbania o środowisko. Mimo, że Polska produkuje stosunkowo mało odpadów, w porównaniu do innych państw UE, mamy problem z utylizowaniem ich. Na podstawie raportu na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl wynika, iż Polaków mobilizuje możliwość zwrotu niektórych butelek, jednakże jest zbyt mała ilość napoi w zwrotnych butelkach. Równoważnym problemem jest konieczność posiadania paragonu.  

I co dalej z segregacją? 

Cały proces segregacji rozpoczyna się w naszych domach, gdzie odpowiednio sortujemy odpady. Następnie są one transportowane do sortowni oraz firm specjalizujących się w recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów. Z nadających się materiałów powstają nowe towary, np. z tworzyw sztucznych powstają meble ogrodowe czy zabawki. Ostatnim etapem w tym obiegu jest trafianie produktów do sprzedaży.  

5 porad, jak segregować śmieci w domu: 

  • Sprawdź system segregacji odpadów w twojej gminie (informacje na ten temat można sprawdzić na stronie urzędu gminy). 
  • Wyznacz miejsce do segregacji śmieci w domu. 
  • Używaj oddzielnych koszy na konkretne rodzaje odpadów.  
  • Jeżeli posiadasz ogródek lub działkę, warto zainwestować w kompostownik (służy to do przerobienia odpadów organicznych na kompost). 
  • Pamiętaj o śmieciach, których nie wyrzuca się do koszy, np. baterie, akumulatory, sprzęt elektroniczny – są do tego specjalne pojemniki.  

Segregacja odpadów nie jest skomplikowana. To kwestia zmiany nawyków, a dzięki temu dbamy o środowisko. Powinniśmy uważać na ilość kupowanych przez nas towarów, ponieważ znaczna część nie jest nam potrzebna oraz starajmy się kupować produkty w ekologicznych opakowaniach. 

 Każdy mały krok ma ogromne znaczenie dla planety! 

Segregacja to pierwszy, podstawowy krok do dużych zmian, których potrzebujemy!