Interesujecie się wydarzeniami na świecie? Chcecie działać na rzecz pozytywnych zmian? Tydzień Edukacji Globalnej to święto ludzi ciekawych świata, tych, którzy chcą odkrywać i rozumieć jego współzależności i zmieniać go na lepsze. Aby aktywnie działać na rzecz współczesnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu, migracje czy równość płci potrzebujemy przede wszystkim dobrej jakości informacji. Bo tylko rzetelna wiedza prowadzi do efektywnego działania.

Dlatego dzisiaj zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice, a także nauczycieli, nauczycielki oraz wszystkich tych, którym nie jest obojętne to, co dzieje się dookoła nich, na niezwykłe spotkanie online z dziennikarzami i dziennikarkami. Nasi goście i gościnie w swojej codziennej pracy zadają sobie trud obserwowania świata, wyszukiwania danych, poznawania różnych punktów widzenia i tłumaczenia zjawisk po to, aby nam wszystkim żyło się lepiej. 

Kiedy?

20.11.2020 w piątek, w ostatni dzień Tygodnia Edukacji Globalnej o godzinie 15.00.

Jak się zapisać?

Wypełnij formularz: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/czy-slowem-mozna-zmieniac-swiat-s...

Do dyskusji zaprosiłyśmy trzy osoby, które zajmują się trzema ważnymi współczesnymi wyzwaniami - migracjami, równością płci i zmianą klimatu:

  • Patryka Strzałkowskiego - dziennikarz gazeta.pl, reporter, redaguje cykl “Zielony Newsletter”, współpracował z organizacjami pozarządowymi przygotowując materiały z krajów globalnego Południa.
  • Annę Mikulską -  z wykształcenia antropolożka kultury. Pisze o migracjach, prawach człowieka, globalnej polityce i odpowiedzialnej turystyce. Jako reporterka pracowała m.in. na Białorusi, w Hiszpanii, na Lampedusie i w irackim Kurdystanie. Współpracuje z krakowską „Gazetą Wyborczą”, publikowała m.in. na łamach „Krytyki Politycznej", „OKO.Press”, „Onetu”, „Pisma" i „Kontynentów".
  • Joannę Czeczott - współzałożycielka i redaktorka naczelna dwumiesięcznika reportersko-artystycznego dla dzieci „Kosmos dla dziewczynek". Finalistka nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Pracowała w Gazecie Wyborczej i w dziale zagranicznym „Przekroju". Umie znaleźć rozmówców i ekspertów od każdego tematu na całym świecie. Uwielbia rozmawiać z ludźmi, wymyślać pomysły na teksty, wierzy w Czytelniczki i Czytelników.

Porozmawiamy o tym, czy słowo ma moc zmiany świata? Jak przekazy, które formułujemy w mediach wpływają na obraz i zrozumienie rzeczywistości, która nas otacza? Czy media jedynie informują, czy mogą też zachęcać do działania na rzecz lepszego jutra? Dziennikarki i dziennikarz opowiedzą nam o kulisach swojej pracy, o tym, co daje satysfakcję, ale też co trudne i odpowiedzą na wasze pytania. 

 

Jesteśmy głęboko przekonane, że tylko poprzez edukację, dostęp do rzetelnych informacji, współpracę i solidarność mamy moc zmieniania świata. Dlatego serdecznie zapraszamy na dyskusję i mamy nadzieję, że znajdziecie tam dla siebie łyk inspiracji do tego, żeby walczyć o lepszą przyszłość. 

Webinarium odbywa się w ramach programu „1Planet4All – Razem dla klimatu!” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Treść wyraża wyłącznie poglądy autorów, autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani MSZ.