Już niedługo odbędzie się Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) - międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi Europejek i Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Co roku podczas TEG szkoły zapraszane są do organizowania wydarzeń, które przybliżą społeczności szkolnej temat wyzwań globalnych, takich jak migracje, zmiana klimatu czy równość płci.

W tym roku zapraszamy klimatyczne redakcje szkolne, które biorą udział w programie „1Planet4All - Razem dla klimatu!" do organizowania działań mających na celu promocję swojej dotychczasowej pracy oraz rzetelnego dziennikarstwa na temat zmiany klimatu. Zachęcamy do organizowania Nocy Dziennikarzy i Dziennikarek - wydarzenia, które poświęcone będzie młodzieży zaangażowanej w prace redakcji szkolnej.  

Kiedy myślimy o takim wydarzeniu, wyobrażamy sobie zapewne wielką galę, podczas której członkowie i człokinie redakcji mają okazję przedstawić efekty swojej ciężkiej pracy. Obecnie, kiedy świat szkolny ponownie przechodzi do online'u, wizja gali oddala się od naszych możliwości, ale nie oznacza to, że nie możemy takiego wydarzenia zorganizować właśnie w przestrzeni internetowej!

Od wielu miesięcy coraz więcej wydarzeń o szerokich zakresach przenosi się do sfery online'owej, gdyż tego wymaga sytuacja. Zamiast zawiesić działalność, organizatorzy i organizatorki konferencji czy innych wydarzeń korzystają z możliwości, które mamy obecnie dzieki rozwojowi technologicznemu. Do tego zachęcamy również redakcje szkolne - wszak dla młodzieży wirtualny świat jest naturalną rzeczywistością. 

 

Jak przeprowadzić Noc Dziennikarzy i Dziennikarek online?

Oczywiście przestrzeń internetowa nie zastąpi stacjonarnego wydarzenia, ale daje również nowe możliwości:

 1. Spotkanie z prezentacją: redakcja może przygotować spotkanie za pomocą jednego z narzędzi internetowych i zaprosić do udziału swoich kolegów i koleżanki, rodzinę, znajomych i znajome spoza szkoły. Można również zaprosić przedstawicieli i przedstawicielki lokalnych mediów! Podczas spotkania młodzież może przedstawić w formie prezentacji swoje dotychczasowe osiągnięcia: kim są członkowie i członkinie redakcji, czym zajmuje się redakcja szkolna, jaki temat wybrała i co udało się jej osiągnąć w ciagu kilku tygodni pracy oraz jakie plany ma na przyszłość;
 2. Pokaz filmików: być może redakcja zdecydowała się na materiał filmowy, a do czasu Tygodnia Edukacji Globalnej będzie miała pierwsze elementy filmu. To dobry moment, aby pokazać, co udało się już nakręcić! Można to połączyć z prezentacją innych filmów dotyczących zmiany klimatu,
 3. Debata na temat określonego filmu: redakcja może poprosić uczestników/uczestniczki wydarzenia o obejrzenie konkretnego filmu nt. zmiany klimatu, znajdującego się w wolnym dostępie, a następnie zaprosić do udziału w debacie na jego temat. Propozycje filmów:
  1. Ciepło, cieplej, gorąco. Miasto w obliczu zmian klimatu 
  2. Można panikować
  3. Lód płonie
  4. Ruch lodu 
  5. Home: Ziemia S.O.S: z napisami / z lektorem
  6. Klimatyczne fakty i mity
  7. Dla starszej młodzieży i dorosłych członków i członkiń rodzin: wykład o antropocenie, prof. Ewa Bińczyk
 4. Spotkanie z gościem lub gościnią: jeśli redakcja wybrała temat osadzony w lokalnej rzeczywistości, warto zaprosić do udziału osobę lub osoby, które znają dany temat. Takie spotkanie może przybrać formę debaty online, której mogą się przysłuchiwać członkowie i członkinie społeczności szkolnej lub lokalnej.
 5. Debata z lokalnym dziennikarzem lub dziennikarką. Redakcja może skontaktować się z lokalną gazetą i zaprosić jej przedstawiciela lub przedstawicielkę na spotkanie online, podczas którego zostanie poruszony temat rzetelnego informowania na temat skutków zmiany klimatu w okolicy.

 

Zaproście dziennikarza na Noc Dziennikarzy i Dziennikarek!

W ramach programu „1Planet4All - Razem dla klimatu!" możemy zaprosić jednego z dziennikarzy współpracujących z Centrum Edukacji Obywatelskiej na Wasze wydarzenie! Wystarczy opisać swój pomysł na Noc Dziennikarzy i Dziennikarek i sposób zaangażowania dziennikarza w swoje wydarzenie. Może chcecie zrobić z nim wywiad podczas spotkania online, na które zaprosicie członków i członkinie społeczności szkolnej? A może będzie mógł Wam opowiedzieć o swojej pracy dziennikarskiej.

Czekamy na Wasze pomysły TUTAJ!

Szczególnie serdecznie zapraszamy szkoły, które nie biorą udziału w mentoringu.