RAZEM DLA KLIMATU! ALE DLACZEGO?
Zmiana klimatu nie jest już zjawiskiem abstrakcyjnym, który dotyka odległe miejsca. Dzieje się tu i teraz.  Mamy wpływ na jej postępowanie i odczuwamy jej konsekwencje. Jesteśmy częścią świata opartego na współzależnościach, dlatego nie możemy biernie czekać i musimy działać razem.  W tym celu chcemy budować świadome klimatycznie społeczności, czyli takie, które wiedzą, czym jest zmiana klimatu, dostrzegają jej skutki i znają możliwości działania na rzecz ochrony klimatu. 
Zapraszamy nauczycieli, nauczycielki, pedagogów, pedagożki, bibliotekarzy, bibliotekarki i innym osobom, które chcą podjąć temat zmiany klimatu w przestrzeni szkolnej do wspólnego działania w programie  „1Planet4All - Razem dla klimatu!”. Więcej o projekcie „1Planet4All - Razem dla klimatu!” i jego celach.

Już  15 stycznia 2021 r. startuje rekrutacja do drugiej edycji programu, która będzie trwała od 8 lutego do 20 czerwca 2021 r.!

Udział w projekcie jest bezpłatny. 

Liczba miejsc organiczona!

 

 

Na czym polega program?
Jako nauczyciel, nauczycielka, biorąc udział w programie zostaniesz Opiekunem lub Opiekunką grupy uczniów i uczennic, wraz z którymi przeprowadzisz projekt młodzieżowy poświęcony ochronie klimatu.
Projekt będzie polegał na założeniu i prowadzeniu Klimatycznej Redakcji Szkolnej, której zadaniem będzie:

 • zdobycie wiedzy na temat lokalnych skutków zmiany klimatu,
 • powiązanie ich z kontekstem lokalnym,
 • stworzenie i opublikowanie materiału dziennikarskiego poświęconego zmianie klimatu,
 • przygotowanie kulminacyjnego wydarzenia dla społeczności szkolnej/lokalnej, podczas którego młodzież zaprezentuje wyniki swojej pracy.

Klimatyczna Redakcja Szkolna w sposób rzetelny zajmie się tematem zmiany klimatu. W związku z tym, biorąc udział w „1Planet4All - Razem dla klimatu!” młodzież nie będzie zajmować się tematami ogólno-ekologicznymi, w tym: smogiem, promowaniem segregacji, sprzątaniem lokalnych parków, lasów itp., ochroną konkretnych gatunków zwierząt.

W realizacji tego założenia pomoże Wam oferowane wsparcie. 
Zrealizowane działania będą wymienione na dyplomach udziału w projekcie.

Każda redakcja może mieć dwóch Opiekunów lub Opiekunki. Jeśli w szkole jest zainteresowanych więcej nauczycieli lub nauczycielek, należy założyć odpowiednio wiele redakcji.

Oferowane wsparcie
W ramach  programu CEO zapewni Ci wsparcie, abyś mógł lub mogła zrealizować wszystkie kroki:

 • Newsletter*, który dostaniesz na Twoją skrzynkę mailową raz na trzy tygodnie i w którym znajdziesz materiały edukacyjne (merytoryczne i metodyczne), przypomnienie o kolejnych zadaniach, linki do rejestracji do poszczególnych wydarzeń organizowanych przez CEO w „1Planet4All - Razem dla klimatu!” i innych programach, ciekawostki na temat zmiany klimatu;
 • Materiały edukacyjne dla Ciebie i dla młodzieży, m.in.:
  • przewodnik po programie, wprowadzający w metodologię i tematykę projektu,
  • scenariusze zajęć na temat zmiany klimatu, zakładania redakcji szkolnych i podsumowania projektu,
  • przewodnik dla młodzieży na temat zakładania redakcji szkolnych i odpowiedzialnego dziennikarstwa o zmianie klimatu,
  • zestaw scenariuszy przedmiotowych, dzięki którym poruszysz temat zmiany klimatu na swoich lekcjach;
 • Webinaria:
  • dla Ciebie: webinarium wprowadzające do programu, 
  • dla uczniów i uczennic: webinarium z tworzenia zespołu projektowego.

Wsparcie dodatkowe:
- warsztaty dla Opiekunów i Opiekunek Klimatycznych Redakcji Szkolnych,
- warsztaty dla członków i członkiń Klimatycznych Redakcji Szkolnych, przybliżające im temat zmiany klimatu,
- mentoring dla Klimatycznych Redakcji Szkolnych, czyli 3 spotkania z dziennikarzem lub dziennikarką, które pomogą uczniom i uczennicom w pracy nad materiałem dziennikarskim.

* !UWAGA!  Pierwszy newsletter zostanie wysłany w dniu 09 lutego 2021 r. Jeśli jako uczestnik lub uczestniczka programu nie otrzymałeś, nie otrzymałaś newslettera, skontaktuj się z koordynatorką programu Joanną Humką: joanna.humka@ceo.org.pl

Czego się nauczysz?
W naszym programie pragniemy budować i rozwijać umiejętności nauczycieli i nauczycielek, dzięki którym ich praca będzie bardziej satysfakcjonująca, pełniejsza i odpowiadająca na potrzeby dzisiejszego i przyszłego świata.
Dzięki udziałowi w programie:

 • pogłębisz swoją wiedzę na temat zmiany klimatu, jej przyczyn, skutków i działań, jakie możemy podejmować, aby chronić naszą planetę,
 • dowiesz się, czym są fake-newsy i jak sprawdzać wiarygodność informacji,
 • pogłębisz swoje umiejętności cyfrowe i w zakresie wykorzystywania medialnych zasobów cyfrowych w uczeniu,
 • nauczysz się, jak pracować z młodzieżą przy określaniu celów, działań i podsumowaniu osiągnięć,
 • poznasz lepiej swoich uczniów i uczennic i odkryjesz ich mocne strony, których nie znałeś, nie znałaś,
 • rozwiniesz swoje kompetencje uczenia się i uczenia innych.

Czego nauczy się młodzież?
W programie będziemy rozwijać u uczniów i uczennic wiele kompetencji, które będą dla nich przydatne w przyszłości:

 • wiedza na temat zmiany klimatu - młodzież będzie zdobywała wiedzę na temat zmiany klimatu, zarówno dzięki materiałom przekazanym przez CEO, jak i poprzez samodzielne poszukiwanie informacji,
 • umiejętność krytycznego myślenia - młodzież dowie się, czym są fake-newsy, jak je odróżnić od wiarygodnych wiadomości i gdzie szukać rzetelnych informacji na temat zmiany klimatu,
 • umiejętności organizacyjne - młodzież samodzielnie wyznaczy własne cele, działania, które doprowadzą ją do osiągnięcia celu, zadania dla poszczególnych członków i członkiń grupy,
 • umiejętność samodzielnego uczenia się - przygotowując własny materiał na temat zmiany klimatu, młodzież sama będzie zbierać niezbędne informacje i uczyć się na temat zmiany klimatu,
 • umiejętności liderskie i pracy w grupie - młodzież weźmie udział w webinarium na temat tworzenia grupy projektowej, a wspólne podejmowanie decyzji, określenie celów, organizowanie wydarzeń to idealna okazja do rozwoju umiętności współpracy,
 • umiejętności społeczne - dzięki zaangażowaniu w działania Redakcji młodzież będzie miała okazję do wyjścia z tematem zmiany klimatu poza szkołę, podejmując współpracę z ekspertami i ekspertkami, ale również rozmawiając z przedstawicielami i przedstawicielkami lokalnej społeczności, np. podczas przeprowadzenia wywiadu,
 • postawy solidarności, odpowiedzialności i obywatelskości.

Dzięki udziałowi w programie i zaangażowaniu w działanie Klimatycznej Redakcji Szkolnej uczniowie i uczennice zdobywają pewność siebie, poczucie decyzyjności i sprawczości, a także poznają swoje mocne i słabe strony.

Dla kogo program?
Do programu zapraszamy nauczycieli i nauczycielki wszystkich przedmiotów, wychowawców/wychowawczynie, pedagogów/pedagożki i bibliotekarzy/bibliotekarki ze szkół podstawowych (klas VII-VIII) i szkół ponadpodstawowych oraz innych placówek oświatowych i placówek oświatowo-wychowawczych.

Opiekunowie i Opiekunki, którzy złożą sprawozdanie z realizacji projektu otrzymają: 
- dyplom uczestnictwa dla Opiekuna lub Opiekunki zespołu,
- dyplom uczestnictwa dla szkoły, 
- list z gratulacjami dla Dyrekcji szkoły.

Zapraszamy do zgłaszania się dwóch nauczycieli/nauczycielek z jednej szkoły. 
!UWAGA! Prosimy o rejestrowanie się do na platformie każdego Opiekuna i każdą Opiekunkę zespołów zaangażowanych w projekt - uzyskują oni dostęp do materiałów edukacyjnych, a po zakończeniu projektu otrzymają dyplom. 

Ile trwa program?
Projekt trwa od 8.02.2021 r. do 20.06.2021 r.

 

O czym pamiętać przed zgłoszeniem?

smiley  Zanim dokonasz rejestracji, zapoznaj się z regulaminem programu zamieszczonym poniżej. Jeden z regulaminów skierowany jest dla tych osób, które brały już udział w programie „1Planet4All - Razem dla klimatu!" i pracują z istniejącą już Klimatyczną Redakcją Szkolną. Drugi z regulaminów skierowany jest do osób, dla które po raz pierwszy dołączają do programu „1Planet4All - Razem dla klimatu!".

smiley   Do programu zachęcamy do zgłaszania się dwóch osób z jednej szkoły. Każda osoba musi jednak zarejestrować się osobiście, aby wziąć udział w programie i, po złożeniu sprawozdania z realizacji projektu, otrzymać dyplom uczestnictwa.  Jeśli w szkole jest zainteresowanych więcej nauczycieli lub nauczycielek, należy założyć odpowiednio wiele redakcji.

 

Rejestracja

Rejestracja do programu przebiega w Społeczności CEO

Kliknij >TUTAJ<, aby przejść do rejestracji.

Społeczność CEO to internetowy portal Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej umożliwiający nauczycielom, uczniom i wszystkim zainteresowanym zgłaszanie swojego udziału w programach, szkoleniach, konferencjach i wszelkich innych aktywnościach organizowanych przez Fundację.

 • Jeśli brałeś już udział w innym programie CEO zapewne posiadasz konto, zaloguj się zatem i sprawdź czy dane Twojej szkoły są aktualne. Jeśli nie pamiętasz hasła możesz zawsze kliknąć "przypomnij hasło". Wtedy na Twojego maila przyjdzie mail z linkiem do zmiany hasła.
 • Jeśli jesteś z nami po raz pierwszy, prosimy Cię o założenie konta. Kliknij przycisk "Załóż konto" i podaj swoje dane. Na Twojego maila przyjdzie link aktywacyjny. Sprawdź, czy doszedł, jeśli nie – prosimy o kontakt z koordynatorką. Po kliknięciu w link aktywacyjny Twoje konto zostanie aktywowane. Od tego momentu możesz logować się na Społeczność CEO. Po kliknięciu w link aktywacyjny następuje przeniesienie do okna, w którym należy uzupełnić kolejne dane, tzn. dodać instytucję (czyli szkołę, którą zgłaszasz do programu). Za pomocą kryteriów wyszukiwania (kod pocztowy, województwo...) wybierz Twoją szkołę z listy.
 • Po zalogowaniu się na Społeczność CEO przejdź do zakładki "Rejestracja do programu" (w prawym górnym rogu). Z listy rozwijanej wybierz zakładkę „Edukacja globalna i ekologiczna”, a następnie program "1Planet4All - Razem dla klimatu!".
 • Wypełnij formularz zgłoszeniowy. 
 • Dziękujemy za rejestrację! Jeśli zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie, pojawi się komunikat "Formularz wysłany pomyślnie".

Przy rejestracji do programu prosimy o podanie maila osobistego. Wszystkie informacje o programie, materiały, harmonogram itd. będą wysłane w formie newslettera na maila podanego w systemie.
Zachęcamy nauczycieli/ki, by poprosili swoich dyrektorów(ki) o zgodę i wpisywali uczniom/uczennicom na  świadectwa roczne udział w programie CEO jako osiągnięcie.
Jest to możliwe zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 26 kwietnia 2018 w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków szkolnych, które umożliwia wpisanie na świadectwie „- uzyskane wysokie miejsca – nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem – w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół; - osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub środowiska szkolnego”.
 
Rekrutacja trwa od 15 stycznia do 5 lutego 2021!