Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
Webinarium dla młodzieży o zmianie klimatu
1 marca 2021 r. członkowie i członkinie redakcji szkolnych, które uczestniczą w programie 1Planet4All - Razem dla klimatu!, wzięli udział w webinarium na temat zmiany klimatu poprowadzonym przez dr Aleksandrę Kardaś. Jego celem było pogłębienie wiedzy uczniów i uczennic na temat zmiany klimatu, która będzie stała w centrum zainteresowania młodych dziennikarzy i dziennikarek. Ich zadaniem jest bowiem odszukiwanie związków między globalnym zjawiskiem zmiany klimatu i ich lokalnym środowiskiem.
Webinarium skupiło się na przyczynach i skutkach zmiany klimatu, a młodzież mogła zadawać pytania, na które dr Kardaś odpowiedziała pod koniec spotkania.
Z webinarium młodzież mogła dowiedzieć się:
- czym jest zjawisko globalnego przegrzania,
- jakie są główne przyczyny zmiany klimatu,
- które kraje wmitują najwięcej, a które kraje mają największe emisje na mieszkańca,
- czy człowiek może wymyślić urządzenie, które pochłonie gazy cieplarniane z atmosfery, i czy pozwoli nam to na dalsze emitowanie tych gazów,
- czy ze wzgledu na zmianę klimatu zabraknie wody na świecie,
- czy możemy oprzeć całą naszą działalność na energii odnawialnej,
- co ma dziura ozonowa do zmiany klimatu.
Młodzież chętnie zadawała pytania dotyczące zmiany klimatu i przyszłości środowiska naturalnego. Wiele osób pytało o to, które państwo emituje największą ilość gazów cieplarnianych. Podana poniżej strona podaje, jakie są emisje poszczególne państwa, w tym również emisje na mieszkańca. Możemy się z niej dowiedzieć, że podczas gdy Chiny są obecnie największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, to ich emisje na mieszkańca są mniejsze niż w Polsce, a największymi emitentami pod tym względem są takie państwa jak Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Stany Zjednoczone.
Padło również pytanie o wpływ pandemii na zmianę klimatu. W zeszłym roku młodzież zapewne mogła usłyszeć, że dzięki wymuszonemu spowolnieniu gospodarki zmniejszyły się emisje, a to spowodowało, że zmiana klimatu zaczęła ustępować. Na ten temat polecamy materiał Marcina Popkiewicza, który wskazuje, że pandemia nie wpłynęła długofalowo na zmianę w trendach wzrostu emisji gazów cieplarnianych: Coraz więcej gazów cieprlarnianych w atmosferze. Można również zapoznać się z artykułem Piotra Florka Pandemia, klimat i klimatologia. Warto również zwrócić uwagę, że zmiana klimatu jest uznawana za jedną z przyczyn pandemii, ze względu na kurczenie się obszarów naturalnych i dewastacji bioróżnorodności zapewniającej balans w środowisku naturalnym.
Pojawiło się wiele innych pytań i mamy nadzieję, że uda nam się na nie odpowiedzieć w kolejnych wydarzeniach.
Przydatne linki, o których wspomniano podczas webinarium:
- http://www.globalcarbonatlas.org/en/CO2-emissions - atlas, na którym można zmierzyć emisje różnych krajów na świecie, zarówno całościowo, jak i na mieszkańca/mieszkankę.
- https://glacjoblogia.wordpress.com/ - blog na temat lodowców, z którego można się dowiedzieć, jak zmiana klimatu na nie wpływa.
- https://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator - kalkulator emisji CO2.