Cześć,
interesują was wyzwania współczesnego świata? Zastanawiacie się nad przyszłością swoją, ludzi i planety? Słyszeliście o Celach Zrównoważonego Rozwoju? Niepokoi Was to, co słyszycie o zmianie klimatu i jej konsekwencjach? Zauważyliście skutki zmiany klimatu w Waszej okolicy i chcecie o tym szerzej opowiedzieć? A może już sami nie wiecie, w co wierzyć, i chcecie dowiedzieć się, jak weryfikować informacje o zmianie klimatu, które do Was docierają? Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedzieliście twierdząco, mamy dla Was propozycję!

Załóżcie własną klimatyczną redakcję szkolną i sami zostańcie dziennikarzami i dziennikarkami dla ochrony klimatu. Zajmijcie się ważnymi dla każdego obywatela i obywatelki sprawami działajcie na rzecz swoich rodzin, kolegów i koleżanek, społeczności szkolnych i lokalnych. Macie już redakcję w szkole? Świetnie! Stwórzcie dział nt. klimatu i zacznijcie tworzyć własne teksty! My Wam w tym pomożemy!

Jak to zrobić?

  • Zbierzcie wśród koleżanek i kolegów grupę chętnych do pracy.
  • Zastanówcie się w jaki sposób chcecie działać i co osiągnąć. Stwórzcie plan działania.
  • Przedstawcie swój plan nauczycielowi i nauczycielce, który może stać się Waszym partnerem lub wsparciem. Wyślijcie nauczycielowi lub nauczycielce ten link: https://bit.ly/rekru_1planet4all i zachęćcie do zgłoszenia się do programu „1 Planet 4 All – Razem dla klimatu!”

Wasz nauczyciel lub nauczycielka będzie otrzymywać od nas materiały, które pomogą Wam w założeniu redakcji i analizowaniu artykułów innych osób. Część materiałów będzie przeznaczona dla Was, inne będą stanowić wskazówki dla opiekunek i opiekunów redakcji, jak pomóc Wam w działaniu. Pamiętajcie jednak, że to Wasza redakcja, pomysły i odpowiedzialność.

Waszym zadaniem, przy wsparciu opiekuna lub opiekunki grupy (np. Waszej nauczycielki) będzie przeprowadzenie projektu, który polega na utworzeniu i prowadzeniu redakcji szkolnej, która opracuje w rzetelny i odpowiedzialny sposób materiał na temat zmiany klimatu. Możecie poszukać lokalnych historii, które chcecie opowiedzieć, np. przeprowadzić wywiady z rolnikami i rolniczkami na temat tego, jak zmienił się klimat na przestrzeni ostatnich lat.

Temat i forma zależą od Was! Możecie pisać artykuły, robić zdjęcia albo wideo. Współtworzenie Redakcji może iść w parze z realizacją Waszych zainteresowań. Pod nazwą “Redakcja” możecie stworzyć przykładowo audio/foto/wideo archiwum skutków zmian klimatu w swojej społeczności lokalnej lub inne formy, które Waszym zdaniem zwrócą uwagę Waszych rówieśników, rówieśniczek i społeczności. Wszystko zależy od Waszej inicjatywy i kreatywności.

Dlaczego warto?

  • Poszerzycie swoją wiedzę nie tylko na temat zmiany klimatu, ale też lepiej zrozumiecie sposób konstruowania przekazów i zbierania informacji – nauczycie się, jak rozróżniać prawdziwe wiadomości od fake-newsów, skąd czerpać wiedzę na temat zmiany klimatu. Dzięki temu staniecie się bardziej świadomymi odbiorcami i odbiorczyniami mediów.
  • Dowiecie się, jaki jest podział ról w redakcji, jak szukać tematów, czym jest etyczne dziennikarstwo, jak weryfikować informacje i wielu innych spraw, które sprawią, że łatwiej będzie Wam stworzyć prawdziwe, rzetelne materiały dziennikarskie. 
  • Zobaczycie, jak język, którym mówimy wpływa na naszą świadomość i wiedzę o zmianie klimatu i zastanowicie się, jak mówić, aby nie wzbudzać strachu, a raczej motywować Waszą społeczność do działania. 
  • Redakcja będzie miała możliwość skorzystania z rad, wskazówek i opieki dziennikarza-mentora, który zawodowo zajmuje się tworzeniem materiałów do mediów ogólnopolskich nt. zmiany klimatu i środowiska.
  • Wasz głos stanie się słyszalny w Waszej społeczności.
  • Zdobędziecie umiejętności wyszukiwania i weryfikowania informacji oraz tworzenia własnych treści. Umiejętności te przydadzą Wam się w Waszym przyszłym życiu naukowym i zawodowym.

Już dzisiaj wspólnie musimy zacząć działań na rzecz lepszej, zrównoważonej przyszłości. Pierwszym krokiem ku temu jest dostęp nas wszystkich do prawdziwych, rzetelnych informacji, które wykorzystamy do tworzenia bardziej sprawiedliwego świata. Czy tak się stanie, zależy w dużej mierze od Was!

Zapraszamy!