Jedną z prężniej działających redakcji w pierwszej edycji programu dla szkół „1Planet4All - Razem dla klimatu!" była redakcja O klimat dbajmy i Ziemi pomagajmy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlasce.Pod opieką trzech nauczycielek: Anny Gałązki, Edyty Śliwy i Renaty Saleckiej młodzież zaangażowała się w badanie wpływu zmiany klimatu na rolnictwo w województwie podlaskim

 

W celu zbadania wybranego tematu członkowie i członkinie redakcji wyszukiwali informacje na temat skutków zmiany klimatu dla rolnictwa oraz przeprowadzili wywiady z lokalnymi rolnikami, którzy opowiedzieli im o tym, jak w praktyce zmieniające się warunki pogodowe wpływają na ich uprawy. Jedna z cżłonkiń przeprowadziła również wywiad z właścicielką lokalnego sklepu "Zieleniak u Anity", podczas którego pytała o popularność ekologicznych i lokalnych produktów.

 

Dobór tematu okazał się strzałem w dziesiątkę: młodzież dobrze zdiagnozowała lokalne środowisko (tereny rolnicze) i zwróciła uwagę na to, że zmiana klimatu najbardziej wpłynie na ten aspekt życia lokalnej społeczności. Dzięki wykorzystaniu dodatkowych źródeł informacji redakcja mogła sprawdzić, jakie mogą być skutki dla rolnictwa, a następnie skonfrontowała to z rzeczywistym stanem rzeczy. Dodatkowo zaproponowała wiele rozwiązań - działań, które każda osoba może podejmować codziennie, aby chronić naszą planetę i jej wrażliwy klimat.

Grupa przez cały czas trwania programu prowadziła na bieżąco fanpage na Facebooku, na którym umieszczała teksty swoje oraz pochodzące z wiarygodnych źródeł, np. Europejskiej Agencji Środowiska. Pojawiały się tam również wskazówki, jak możemy drobnymi działaniami chronić klimat i środowisko lokalne. 

Rezultaty pracy redakcji oraz podsumowujący artykuł na temat wpływu klimatu na lokalne rolnictwo można znaleźć na stronie szkoły: http://zsz1.edu.pl/na-biezaco/wydarzenia/2251-podsumowanie-projektu-1planet-4all-razem-dla-klimatu

Kryteria sukcesu:

Dzięki podjętym działaniom członkowie i członkinie redakcji spełnili kilka z kryteriów sukcesu:

  • zrozumieli zmianę klimatu,
  • poznali, jakie mogą być skutki zmiany klimatu w lokalnym kontekście,
  • poruszyli temat, który wcześniej nie był znany odbiorcom i odbiorczyniom (społeczności szkolnej),
  • rozwinęli swoje umiejętności w poszukiwaniu informacji, sprawdzenia ich wiarygodności, przeprowadzaniu wywiadów,
  • podczas przeprowadzania wywiadów poznali nowe osoby i ich perspektywę,
  •  poznali wiele nowych źródeł informacji, które umiejętnie wykorzystali.

 

Bardzo gratulujemy wszystkim członkom i członkiniom oraz opiekunkom zespołu redakcyjnego!

 

Inne przykłady dobrych praktyk znajdziesz na podstronie DOBRE PRAKTYKI