Jeśli zajrzymy do raportu Greenpeace Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w roku 2015, dowiemy się, że 70% roślin uprawnych, które stanowią źródło 90% żywności na świecie jest zapylanych przez pszczoły. Jednakże, owady, od których zależy ptrzetrwanie naszego gatunku, są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w klimacie. Ten niezwykle ważny temat podjęła redakcja szkolna EkoGang, która działała w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim pod opieką nauczycielki Małgorzaty Kozińskiej-Zięby. 

Młodzież wybrała temat, który jest ważny zwłaszcza dla jej regionu - to województwo mazowieckie może stracić najwięcej, jeśli dojdzie do zagłady pszczół. Członkowie i członkinie redakcji postanowili sięgnąć do wiedzy eksperta w dziedzinie pszczół -pana Konrada Ładnowskiego,prezesem Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej”. Uczniowie i uczennice starannie przygotowali się do wywiadu, dzięki czemu pytania były bardzo dobrze dobrane. Oprócz wpływu zmiany klimatu na pszczoły, młodzież dowiedziała się również, jak każdy i każda z nas może wspierać działania pszczelarzy i ograniczyć zagrożenia dla pszczół.

Puede ser una imagen de 8 persones, pelo, personas de pie i ropa de abrigo

Serdecznie zapraszamy do śledzenia fanpage'a redakcji na Facebooku: EkoGang, a przede wszystkim do zapoznania się z wywiadem z panem Ładnowskim oraz nagraniem z debaty zorganizowanej w ramach Nocy Dziennikarzy i Dziennikarek: Zmiany klimatu powodują zagładę pszczół.

 

Kryteria sukcesu:

Dzięki podjętym działaniom członkowie i członkinie redakcji spełnili kilka z kryteriów sukcesu:

  • zrozumieli zmianę klimatu,
  • dostrzegli, jak zmiana klimatu może wpływać na lokalną społeczność, ale zarazem na bezpieczeństwo żywnościowe całej planety,
  • poruszyli temat, który wcześniej nie był znany odbiorcom i odbiorczyniom (społeczności szkolnej),
  • rozwinęli swoje umiejętności w poszukiwaniu informacji, sprawdzenia ich wiarygodności, przeprowadzaniu wywiadów,
  • podczas przeprowadzania wywiadów poznali osobę, która jest bezpośrednio dotknięta zmianą klmatu, i poznali jej perspektywę,
  • nauczyli się, jakie działania może podejmować każda osoba, aby niwelować skutki zmiany klimatu,
  • poznali wiele nowych źródeł informacji, które umiejętnie wykorzystali.

 

Gratulujemy serdecznie redakcji EkoGang oraz jej opiekunce, pani Małgorzacie Kozińskiej-Ziębie!

 

Inne przykłady dobrych praktyk znajdziesz na podstronie DOBRE PRAKTYKI