Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych wśród obywateli i obywatelek. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzy z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu z uczniami i uczennicami, a przyz okazji spotkać się i pozwolić się zainspirować! 

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać! Dołączcie do nas na naszym festiwalu online :)

 

 

W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było. Wraz z ekspertami i ekspertkami zapraszamy na cykl spotkań i praktycznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli, podczas których dowiecie się, jak codzienne wybory, w szkole i w domu wpływają na klimat i naszą planetę. 

Dodatkowo dla wszystkich uczestników mamy konkurs!
Po spotkaniach pokażcie nam jak wprowadzacie zdobytą wiedzę w życie i zmieniacie świat na lepsze. Zróbcie zakupy bez plastiku, ugotujcie obiad z resztek, czy stwórzcie na przykład nowe ubranie ze starego, zróbcie zdjęcie  i wrzućcie na Facebooka z  #Razemdlaklimatu. 30 najlepszych zgłoszeń nagrodzimy  dostępem do filmu “Antropocen” lub “Znikająca wyspa” na platformie Millenium Docs Against Gravity. Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Kiedy?

22 kwietnia 2021 r., w godzinach 9:00-19:30
Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom. 

 • Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy wypełnić formularz i wybrać wydarzenie, na które chcecie zapisać swoich uczniów: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/rejestracja-na-klimatyczny-dzien-...
 • Na webinar dla nauczycieli i nauczycielek oraz na warsztat “Mozaika klimatyczna” są osobne zapisy.
 • Nauczyciel może zgłosić max. 10 uczniów i uczennic na 1 wydarzenie. Natomiast wszyscy są zaproszeni do bycia z nami przez cały dzień na naszym kanale @Edukacja Globalna CEO na Facebooku, gdzie możecie nas oglądać live, komentować, zadawać pytania i brać udział we wspólnej akcji.
 • Nauczyciele i nauczycielki po wydarzeniu otrzymają infopack z przydatnymi materiałami edukacyjnymi i podsumowaniem treści wydarzeń oraz zaświadczenie o uczestnictwie.
 • Tylko szkoły, których uczniowie, uczennice zostały zarejestrowane na wydarzenie otrzymają zaświadczenia o uczetsnictwie.

Plan wydarzenia:

 • 9:00-10:30  - Zero waste od podstaw
Spotkanie otwierające poprowadzi Katarzyna Węgrowska autorka popularnego bloga Ograniczam się, autorka książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”.
Relacja live na profilu Edukacja Globalna CEO.
 
 • 11:00-12:30 - Gotuję nie marnuję
spotkanie poprowadzi Sylwia Majcher edukatorka ekologiczna, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”.
Pozostałych chętnych uczestników zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.
 
 • 13:00-14:30 - Odpowiedzialna moda ​
Spotkanie poprowadzi Anna Pięta aktywistka społeczna i ekspertka ds. zrównoważenia w modzie.
Zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.
 
 • 15.00-16.30 - Dlaczego tańczę w lesie? - o tym jak las wpływa na samopoczucie, podejmowanie decyzji i działania na rzecz świata
Spotkanie poprowadzi Paulina Julia Łoś. Kiedy ostatnio byłaś/eś w lesie? Czy pamiętasz jak się wtedy czułaś/eś? 

Podczas webinaru wejdziemy w rozważania o tym jak przebywanie w naturze wpływa na to jak się czujemy, czym się martwimy i czy mamy szczerą chęć do działań na rzecz przyrody. Jakie jest połączenie pomiędzy spacerami w lesie, życiową ścieżką, a aktywizmem? Jaki jest związek pomiędzy układem nerwowym człowieka i systemem korzeniowym drzew? Zastanowimy się czy las w połączeniu z ruchem i bezruchem może pomóc w odpowiadaniu na trudne pytania. Porozmawiamy o przykładach działań i osób, które zajmują się głęboką relacją z naturą i jej wpływem na człowieka i świat - Joanną Macy i Billem Plotkinem. Spojrzymy na te zagadnienia z trzech perspektyw:Cielesnego - związanego z układem nerwowym i pracą naszego mózgu
Relacji - czym jest relacja z lasem i jak mogę się z nim zaprzyjaźnić?
Tradycji - praktyk kultur rdzennych związanych z przebywaniem w naturze przez dłuższy czas

Na koniec opowiem o różnych przykładach ćwiczeń, do własnej leśnej lub parkowej praktyki wśród drzew, strumieni i łąk.

Max. 40 uczniów i uczennic. Pozostałych chętnych uczestników zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.

 

Warsztaty interaktywne:

 • 15.00-16:30 - Re:fashion Warsztat modowy 

Warsztat z tworzenia torby wielokrotnego użytku, bazujący na metodzie upcyklingu czyli tworzeniu przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. Uczestnicy i uczestniczki będa mieli okazję zmienić stary T-shirt w torbę, a wszystko to jedynie za pomocą nożyczek, bez szycia.

 • 13.00-15.00 - Warsztat  Mozaika Klimatyczna

Warsztat, podczas którego uczniowie i uczennice poznają mechanizmy, które powodują zmianę klimatu. Uczestnicy i uczestniczki pod kierunkiem animatora układają mozaikę ilustrującą związki między zjawiskami składającymi się na zmiany klimatu. 

Dla 15 uczestników ze szkół ponadpodstawowych. Warsztat zamknięty.

Zapisy poprzez formularz: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/klimatyczny-dzien-ziemi-warsztaty...

 

Webinarium dla nauczycieli i nauczycielek:

 • 18:00-19.30 - Szkoła w stylu zero waste - webinarium dla nauczycielek i nauczycieli

Dlaczego styl życia zero może pomóc nam w ratowaniu klimatu? Czy szkoła może promować zero waste? Jak wprowadzać ten temat na lekcje w czasie nauczania zdalnego? Podczas webinarium Aleksandra Urbanowicz-Nieradko i dr Joanna Zabłocka-Skorek opowiedzą opowiedzą o tym, dlaczego potrzebujemy zero waste również w szkole i w jaki sposób wprowadzać ten temat na zajęcia z młodzieżą.

Zapisy na webinarium przez formularz rejestracyjny: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/szkola-w-stylu-zero-waste-webinar...

Relacja live na profilu Facebook Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Biogramy gości: 

Katarzyna Węgrowska - prowadzi popularnego bloga Ograniczam Się i jest autorką książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Zarówno w książce, na blogu, jak i w mediach społecznościowych, Kasia edukuje jak ograniczać ilość śmieci, które każdy z nas produkuje w swoim codziennym życiu, m.in. poprzez zmianę nawyków zakupowych czy zwracanie uwagi na etyczną stronę produkcji.

Sylwia Majcher - edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” oraz najnowszej „Mniej mięsa”. Sylwia opowiada o kwestiach związanych z niemarnowaniem jedzenia, ochroną środowiska i racjonalnych wykorzystywaniu zasobów planety w gazetach, radiu, telewizji i social mediach.

Anna Pięta - aktywistka społeczna, ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu Muda Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Swoje teksty o świadomej konsumpcji i odpowiedzialnej modzie publikuje w Vouge.pl, Noizz.pl czy Desing Alive. Była projektantką i organizatorką najpopularniejszych w Polsce targów mody. Dziś Ania całkowicie zmieniła swój styl życia, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Zaangażowała się na poważnie w ekologię i żyje według zasady zero waste

RE:fashion - Zuzia, Ula i Karolina to uczennice IX LO w Bydgoszczy, które w ramach projektu społecznego olimpiady Zwolnieni z Teorii edukują na temat negatywnego wpływu szybkiej mody na środowisko. Licealistki dzielą się pomysłami na własnoręczny upcycling, czyli dawanie drugiego życia ubraniom, a także edukują poprzez komunikację w social mediach i podcast, który prowadzą. Ponadto prowadzą zbiórkę, z której dochód przekażą Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, zajmującej się działalnością na rzecz rozwoju ochrony środowiska.

Paulina Julia Łoś - Współtwórczyni Zmapuj Siebie - projektu skierowanego do licealistek, wspierającego je w znajdowaniu swojego głosu, życiowej ścieżki i wzajemnym wspieraniu się organizując warsztaty i obozy w naturze. Od 4 lat eksploruje i szkoli się w różnych formach ruchu - metodzie Laban/Bartenieff, Terapii Tańcem i Ruchem, Gaga, Taniec intuicyjny. Ukończyła roczny Kurs Terapii Tańcem i Ruchem oraz roczne szkolenie Świadomej pracy z ciałem według metodologii Laban/Bartenieff. Szkoli się w Pedagogice Dzikiej Przyrody oraz Work That Reconnects opartej na głębokiej ekologii - według Joanny Macy. 

Regulamin wydarzenia TUTAJ.

ZAPISY ZBIERAMY DO 21.04 DO GODZ. 13.00

W razie pytań proszę pisać na adres: marta.jackowska-uwadizu@ceo.org.pl

Wydarzenie w ramach programu “1Planet4All - Razem dla klimatu!” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.