22 kwietnia, w obchodzony na całym świecie Dzień Ziemi, ponad 250 zespołów uczniowskich z całej Polski spotkało się w wirtualnej przestrzeni, aby wspólnie bawić się i uczyć o tym, jak dbać o nasz dom – Ziemię. Zainteresowanie festiwalem, zaangażowanie nauczycieli i nauczycielek oraz uczestników i uczestniczek, ich kreatywność i pracowitość przerosły nasze oczekiwania. Serdecznie dziękujemy.

Spotkaliśmy się 22 kwietnia, ponieważ to szczególny dzień poświęcony naszemu domowi, Ziemi. W tym dniu ludzie na całym świecie podejmują różnorodne działania, aby pokazać, że pamiętają o naszej planecie i o nią dbają. To też czas, aby ponownie uświadomić sobie, że nie mieszkamy na Ziemi sami. Dzielimy nasz dom z ogromem innych osób, bardzo często tak różnych od nas, oraz z innymi żywymi organizmami, od których zależy nasze przetrwanie. Stanowimy bowiem element wielkiego ekosystemu ziemskiego, a nie oderwaną od niego część. Dbanie o pozostałych mieszkańców ekosystemu nie jest zatem czymś, co możemy robić, ale działaniem, od którego zależy nasze życie.   

Dlatego w tym dniu, mimo szczególnych okoliczności, chcieliśmy być razem. Zaprosiliśmy zespoły uczniowskie z całej Polski, aby wzięły udział w Festiwalu online. Uczestnicy co godzinę dostawali nowe zadanie, które mieli rozwiązać, a następnie podzielić się efektami  i na tablicy Padlet.

– Według mnie najciekawszym zadaniem było to, w którym mieliśmy wymyślić swój własny wynalazek. Myślę, że obie świetnie się przy tym bawiłyśmy – relacjonują członkinie jednego z zespołów już po zakończeniu pracy.

Inni wspominają robienie memów czy rysowanie komiksów:

– Najbardziej spodobało mi się zadanie z tworzeniem mema! Było przyjemne i łatwe do wykonania. Mogłem się trochę pośmiać i do tego pobudzić wyobraźnię :) – mamy przyjemność czytać pofestiwalowe wrażenia.

Zadania przygotowane przez Dział Edukacji Globalnej i Ekologicznej CEO nie miały tworzyć atmosfery konkurencji. Chcieliśmy, aby zainspirowały uczniów i uczennice do pogłębienia wiedzy na temat globalnych współzależności i do podejmowania działań na rzecz ochrony naszej planety. W tej zabawie nie ma przegranych, wszyscy zwyciężają, a główną nagrodą jest poszerzenie perspektywy i zdobycie wiedzy.

– Myślimy, że każde nowe doświadczenie czegoś uczy. Poza poznaniem nowych platform mogliśmy też zapoznać się z poglądami innych na różne tematy. Nasze podstawowe wymaganie brzmiące nauka przez zabawę zostało spełnione – czytamy podsumowanie jednego z zespołów.

My też się czegoś dowiedzieliśmy – uczniowie i uczennice, z którymi mieliśmy przyjemność pracować to inteligentni, kreatywni i wrażliwi młodzi ludzie:

– Poznaliśmy kolejne państwo które przez naszą nieodpowiedzialność i często bardzo złe nawyki może zniknąć z powierzchni ziemi – piszą. Śledzą też sytuację polskiej przyrody:

–  Gdy wokół mnie pali się największy park narodowy w Polsce i nie ogłaszają tego w mediach, to tegoroczny Dzień Ziemi jest dla mnie najgorszym dniem w życiu. A tak po za tym to była bardzo dobra inicjatywa – czytamy wpisy uczniów i uczennic.

Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, aktywnością ale dzisiejszy Festiwal ma na celu zainspirowanie młodzieży do działań, które powinniśmy podejmować na co dzień, aby zadbać o siebie i innych mieszkańców naszej planety. Jeśli chcemy, żeby nasz dom funkcjonował prawidłowo, musimy pamiętać, że wszyscy i wszystkie zależymy od siebie nawzajem – od innych osób, ale również od mniejszych i większych istot żywych oraz roślin. Ziemia jest połączona siatką globalnych współzależności. Pierwszym krokiem do podjęcia odpowiednich działań jest poznanie tych współzależności i zrozumienie procesów rządzących światem. Drugim – realizacja konkretnych działań, które zmierzają do jego zmiany, aby był bardziej zrównoważony, sprawiedliwy i pokojowy dla każdego.

Mamy nadzieję, że Festiwal wzbogacił wiedzę uczniów i uczennic na temat wyzwań współczesnego świata oraz stanowił inspirację do codziennych działań w domu, szkole oraz społeczności lokalnej. Przedstawione przez nas pomysły to tylko niewielka część tego, co możecie robić – sami, same z pewnością znajdziecie sposoby, aby poprawić stan naszej planety! Jeśli los Ziemi trafi w ręce tak zaangażowanych i otwartych młodych ludzi, to my jesteśmy spokojni. Dziękujemy!

 

Chcesz wiedzieć więcej o organizowanych przez nas wydarzeniach? Śledź nas na Facebooku!

Poruszane tematy zmiany klimatu, współzależności globalnych oraz angażowania się w nauki ścisłe realizujemy w naszych programach:

 

Festiwal jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.