23 marca odbył się Wiosenny Festiwal Internetowy - zdalna zabawa dla uczniów i uczennic, której celem było zwrócenie uwagi na powiązania między klimatem, różnorodnością biologiczną oraz produkcją i konsumpcją żywności i energii. Wychodząc z założenia, że to młodzież będzie kreować przyszłość, zaprosiłyśmy uczestników i uczestniczki Festiwalu do nakreślenia wizji przyszłego świata: takiego, który będzie bardziej zrównoważony i który uwzględni zależności pomiędzy wymienionymi elementami naszej planety i naszego życia. Propozycje były ciekawe, zróżnicowane, ale z wieloma wspólnymi punktami.

Ważnym elementem, który łączył większość projekcji przyszłego świata była bliska relacja pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. W wizjach nakreślonych przez młodzież ludzie żyją w otoczeniu przyrody, a w miastach tereny zielone są chronione i jest ich więcej niż obecnie. Wiele zaspołów zaznaczyło, że społeczność przyszłości lepiej rozumie współzależności między człowiekiem i środowiskiem naturalnym, dzięki czemu nie ma miejsca na dalsze niszczenie ekosytstemów. 

Grafika zespołu Bystrzaki, Szkoła Podstawowa nr 1 w Witnicy

Kolejnym ważnym punktem jest odejście od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Młodzież nie ma wątpliwości, że w przyszłości potrzebny będzie rozwój technologii związanych z pozyskiwaniem energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Każdy dom będzie zaopatrzony w panele fotowoltaiczne. Dzięki zmianie źródeł energii, również transport będzie ekologiczny. Co ciekawe, młodzież rzadko wspomina o transporcie publicznym lub wieloosobowym, a najczęściej pojawiają się samochody elektryczne, w tym również latające samochody napędzane energią słoneczną. Jedynie kilka zespołów zaproponowało odejście od indwidualnego transportu na rzecz ekologicznych rozwiązań.

W świecie przyszłości zakreślonym przez młodzież produkcja żywności odbywa się lokalnie. Uprawianie własnego ogródka i samodzielne wytwarzanie żywności jest określone jako jedna z tych aktywności, która może być w przyszłości popularnym hobby. Ważnym elementem jest również niemarnowanie żywności, a raczej dzielenie się nią z innymi osobami.

Grafika zespołu: Agenci Nauki, Szkoła Podstawowa w Kostomłotach

W kwestii hobby, młodzież stawia przede wszystkim na spędzanie czasu w naturze. Popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest uprawa żywności i wspólne prowadzenie ogródków społecznościowych, jazda na rowerze i inne sporty uprawiane w naturze. Ludzie wolą spędzać czas raczej na zewnątrz i ze znajomymi, niż przed ekranem komputera. Często ich hobby jest skupione właśnie na trosce o środowisko naturalne.

Niektóre z pomysłów młodzieży:

W naszym mieście znajduję się wiele zieleni ale też technologii. Chcielibyśmy aby miasta w przyszłości wyglądały właśnie tak: czyste i zielone. Ludzie przemieszczali by się elektrycznymi, ekologicznymi autami, metrem oraz tradycyjnie pieszo. Ludzie mogli by się czuć bezpiecznie a co na pewno mogli by spokojnie oddychać świeżym i czystym powietrzem. Przyroda jest tu bezpieczna, każde miasta są otoczone pięknymi różnorodnymi lasami z wieloma zwierzętami i zbiornikami wodnymi, jest też dużo rezerwatów oraz parków narodowych z chronionymi gatunkami zwierząt. Żywność głównie wytwarza się z naturalnych farm. Na każdym budynku znajdują się panele słoneczne zapewniające prąd w budynkach oraz są ekologiczne elektronie (np. wiatrowe, wodne itp.). Ludzie nie są wykorzystywani jako tania siła robocza w wielkich firmach. Firmy i inni ludzie są bardziej kontrolowani poprzez władzę i nie ma łapówek. Każdy zajmuje się tym czym chce i się interesuje.

Eko Jelonki, I Liceum Ogólnokształcące w Siemianowicach Śląskich

Moglibyśmy propagować produkcję żywności na własny użytek, np.: na balkonie, na ogródku oraz dzielenie się jej nadwyżkami z mieszkańcami z sąsiedztwa. To może być super hobby dla każdego w każdym wieku!!! Takie przedsięwzięcia spowodowałyby zbliżenie się do siebie społeczeństwa, wyeliminowania samotności np.: na wielkich osiedlach, gdzie ludzie często są anonimowi.

Ekonomikusie 2, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy

Świat przyszłości w naszych oczach będzie czysty i ludzie będą świadomie i mądrze korzystać z zasobów naturalnych. Będziemy poruszać się latającymi środkami transportu i rowerami, hulajnogami. Energia będzie brana z źródeł odnawialnych.

SP3-2, Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku

Nasz wymarzony świat jest zielony i czysty. Każdy ma dostęp do czystej wody. Ludzie jedzą świeże warzywa i owoce, wędrują i jeżdżą na rowerach. Energia jest pozyskiwana z odnawialnych źródeł

Eko Dwójka, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach

Nasz świat przyszłości jest czysty, zadbany, energooszczędny z pięknymi krajobrazami. Ludzie są zdrowi, świadomi swojego wpływu na przyrodę, korzystają z publicznego środku transportu. Uprawiają własne przydomowe ogródki, kupują świeżą żywność od lokalnych producentów, mało przetworzoną. Korzystają z energii odnawialnej tj.: promienie słoneczne, woda, wiatr. Ludzie nie marnują żywności, dzielą się z potrzebującymi, są mili i życzliwi. Najchętniej uprawiane hobby to spędzanie czasu na świeżym powietrzu: spacery, jazda na rowerze, pikniki rodzinne.

Eko Drużyna, Specjalny Ośrodek szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju

Nasz idealny świat jest czysty, sprawiedliwy, wszyscy ludzie mają dostęp do zywności, edukacji i opieki zdrowotnej.

Stokrotki, Szkoła Podstawowa w Różankach

Naszym zdaniem w przyszłości ludzie zrozumieją, że należy dbać o planetę, zaczną sadzić więcej drzew, segregować śmiecie. Zostanie zakazana produkcja plastiku. Zaczniemy używać naturalnych źródeł energii. Będziemy pozyskiwać naturalne lekarstwa z roślin, dzięki czemu będziemy odporni na różnego rodzaju wirusy i choroby. Ludzie poruszają się rowerami i pieszo, zrezygnowaliśmy z samochodów. Ludzie w większości zaczęli się zdrowo odżywiać, oraz chodzić z uśmiechem na twarzach.

Little Planet Savers, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu

Nasz świat jest zadbany. Dbamy o wodę żeby była czysta, nie wrzucamy tam odpadów i używamy paneli słonecznych aby zmniejszyć ilość korzystania z energii. Ludzie jeżdżą rowerem zamiast autem. Lasy są zadbane i ograniczamy ilość wycinania drzew. Mamy własne pola uprawne na których produkujemy własną żywność bez chemicznych nawozów. W naszych sklepach są ekologiczne produkty. Ludzie dbają o ekologię. Ich hobby to jazda na długie dystanse na rowerze oraz pływanie.​

Zespół 3, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sosnowcu

 

Zapraszamy również do zapoznania się z prezentacją, która podsumowuje Wiosenny Festiwal Internetowy. Prezentację można znaleźć >>TUTAJ<<.

 

Nasze wizje przyszłości

Również i my, edukatorki Centrum Edukacji Obywatelskiej, mamy różne wizje przyszłego świata, w którym chciałybyśmy żyć. Wyobrażając sobie nasz idealny świat, bierzemy pod uwagę ograniczone zasoby naszej planety oraz koszty środowiskowe i społeczne wielu z rozwiązań technologicznych. 

Jedna z nas widzi tak świat przyszłości:

Przede wszystkim uznajemy potrzebę odejścia od konsumpcyjnej i indywidualistycznej kultury. W moim wymarzonym świecie społeczności produkują energię w sposób lokalny i korzystając z odnawialnych źródeł; jednakże zdaję sobie również sprawę z tego, że odnawialne źródła energii nie zastąpią paliw kopalnych w równym stopniu, więc ważne jest podkreślanie, że musimy odchodzić od obecnego poziomu zużywania energii. Jest to również związane z ekologicznym śladem produkcji energii, również tej z odnawialnych źródeł, np. elektrownie wodne wpływają negatywnie na różnorodność biologiczną, a baterie służące do gromadzenia energii z paneli słonecznych wymagają zasobów naturalnych, których pozyskiwanie wiąże się z budową kopalni odkrywkowych.

Z tego samego powodu stawiam na zrównoważone rozwiązania w kwestii transportu. Ekologiczne samochody lub samoloty to być może wizja piękna, ale w bliskiej przyszłości raczej trudna do osiągnięcia. Budowa samochodów, ich baterii oraz pozyskiwanie energii dla transportu indywidualnego, pociągają za sobą znaczne koszty dla środowiska naturalnego. Dlatego, tak jak część zespołów, stawiam raczej na transport publiczny, rowery, pracę w pobliżu domu, aby potrzeba dojazdów była mniejsza.

Lokalna i dobra dla środowiska żywność, a w miarę możliwości własna produkcja przynajmniej części żywności, to oczywiście podstawa przyszłego świata. Dlatego ważna jest dla mnie sezonowość, postawienie dietę pozbawioną produktów odzwierzęcych powrót do kuchni z dawnych lat, kiedy sprowadzane z daleka produkty stanowiły raczej wyjątkową przekąskę, niż codzienność. To również otworzenie się na czerpanie przyjemności z drobnych rzeczy: pomarańcze, ryby czy czekolada stałyby się źródłem niezwykłej radości, gdyż byłyby rzadziej dostępne.

Jednocześnie skupienie się na drobnych przyjemnościach, takich jak spacer do lasu, spotkania ze znajomymi, wolniejszy tryb życia, są ważnym aspektem przyszłego życia. Postawienie na czerpaniu radości z rzeczy niematerialnych jest podstawą odejścia od wyczerpywania zasobów naturalnych.

Oczywiście, to moja piękna wizja, która wydaje się utopijna. Ale bez marzeń o pięknym świecie dla wszystkich osób, nie będziemy mogli o taki świat walczyć :)