Tydzień Edukacji Globalnej dobiegł końca. Uczestnicy i uczestniczki programu "Klimat to temat!" przeprowadzili wiele wspaniałych działań i przysłali nam dużo zdjęć oraz opisów. Dziękujemy za podzielenie się swoimi wrażeniami i inicjatywami. Poniżej przedstawiamy wiele z nich.

Szkoła Podstawowa im. Marszałka J.Piłsudzkiego z Wartkowic przed przystąpieniem do działań projektowych, planując przebieg TEG-u w szkole przeprowadziła wśród uczniów, uczennic i mieszkańców gminy ankiety ekologiczne. Miały one zdiagnozować świadomość ekologiczną respondentów. Na podstawie wyciągniętych wniosków grupa projektowa opracowała materiały wykorzystywane podczas kampanii edukacyjno-informacyjnej. Przygotowano ulotki dla mieszkańców gminy oraz plakaty tematyczne, które przez pewien czas będą wystawą w pracowni przyrodniczej. Przeprowadzony został konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej „Dbaj o środowisko - dbaj o klimat” w dwóch kategoriach wiekowych, którego wyniki ogłoszono podczas TEG-u. Zorganizowano także zbiórkę zużytych baterii.

 

W SP 32 w Bydgoszczy prowadzone były działania z zakresu edukacji globalnej w tym działania pro-ekologiczne i związane z klimatem. Dzieci opisywały swoje wizje przyszłego świata.

A kiedy okazało się, że Ziemia jest chora...

Film przygotowali również uczniowie i uczennice LXII Liceum Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa z Warszawy.

 

Grupa przygotowała też kiermasz, na którym poprzez sprzedaż ciast i jabłek od zaprzyjaźnionego sadownika zachęcała do kupowania żywności na bazarach, od lokalnych producentów zamiast w supermarketach. Za zarobione pieniądze kupione zostaną drzewka, które następnie będą posadzone na terenie szkoły. 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okartowie zrealizował kilka ciekawych scenariuszy zajęć z przedmiotów: geografia: „W jaki sposób działalność człowieka wpływa na zmianę klimatu? ” ( klasa VIII),  język angielski: „Jak chronić się przed skutkami zmiany klimatu?” (klasa VIII), przyroda: „Drzewo klimatyczne” ( klasy IV-VI), oraz biologia: „Rolnictwo ekologiczne – zrównoważone, czy intensywne” ( klasa V). Na szkolnym korytarzu pojawiły się ślady białych stóp, które symbolizowały 30 kroków dla klimatu, czyli 30 działań, jakie każdy z nas może podjąć, aby na co dzień przeciwdziałać zmianie klimatu. W ramach podjętych działań uczniowie i uczennice projektowali plakaty, obliczali swój ślad węglowy, uczestniczyli w pokazach doświadczeń, badali stan zanieczyszczenia powietrza. Młodsi uczestnicy i uczestniczki programu rozpoznawali składniki pogody, budowali barometry. Odbyły się pokazy filmów edukacyjnych, quizy i konkursy.

 

Szkoła Podstawowa w Puszczy Mariańskiej w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizowała lekcje dla uczniów przez uczniów, prezentację o recyklingu, konkurs "Co wiesz o klimacie?", wspólne segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników, wykonanie plakatów informujących o celach zrównoważonego rozwoju, działaniach jakie możemy podjąć lokalnie i globalnie i wiele lekcji poświęconych temu tematowi.

W Szkole Podstawowej nr 21 im. Mikołaja Kopernika w Elblągu uczniowie i uczennice przez dłuższy czas przygotowywali się do debaty tematycznie związanej z tegorocznym hasłem Tygodnia Edukacji Globalnej, która odbyła się dziś 21 listopada w Ratuszu Staromiejskim. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: dyrekcja, rodzice uczniów i uczennic, przedstawiciele i przedstawicielki kilku elbląskich szkół. Debatę prowadzili sami uczniowie i uczennice. Na początek uczennice klasy 8e przedstawiły prezentację na temat przyczyn i skutków emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Następnie uczniowie z klasy 8c debatowali nad Celami Zrównoważonego Rozwoju i zastanawiali się, jak można zapobiec skutkom nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, wskazywali, jak można ten problem rozwiązywać w lokalnej przestrzeni. Najważniejsza w tej kwestii jest edukacja odnośnie zmniejszenia tempa globalnego ocieplenia oraz podejmowanie działań w tym zakresie w swoim najbliższym otoczeniu.


Uczniowie i uczennice zaangażowani w program tworzyli gazetkę, aktualizowali wpisy na stronę www szkoły i szkolnego Facebooka. Uczestniczyli w szeregu lekcji tematycznie powiązanych z zagadnieniami Tygodnia Edukacji Globalnej. W szkole przeprowadzono akcje pozwalające zaoszczędzić surowce i energię: giełdę używanych zabawek pod hasłem „oddaj zabawkę w dobre ręce" oraz akcję „wykorzystaj surowce wtórne - giełda pomysłów na wykonanie użytkowej rzeczy". Codziennie trafiały do szkoły zabawki i przetworzone „nowe użytkowe rzeczy”. Uczennice klasy 8 przygotowały dla młodszych uczniów prezentacje i informacje na temat emisji dwutlenku węgla i jego wpływie na klimat. Uczniowie i uczennice mieli okazję sprawdzić swój ślad węglowy i dowiedzieli się, że możemy zmniejszyć tempo globalnego ocieplenia, podejmując działania w swoim najbliższym otoczeniu.

W Szkole Podstawowej w Pęgowie odbyły się Lekcje z Klimatem po polsku i po angielsku, prelekcja filmu "SOS Ziemia HOME". Dla zwiedzających udostępniono trzy wystawy modeli prezentujące Cele Zrównoważonego Rozwoju w trzech szkołach w Pęgowie, Urazie i Obornikach Śląskich.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 374 w Warszawie przygotowali zdrowy posiłek bez mięsa. W trakcie przygotowania jedzenia, uczniowie zastanawiali się, które produkty pochodzą z naszego regionu, a które zostały sprowadzone z dalekich krajów. Uczniowie dowiedzieli się, że jedząc lokalnie wyprodukowaną żywność, obniżamy emisję CO2, generowaną przez środki transportu. Dokonali analizy etykiet produktów spożywczych, sprawdzili ich termin przydatności do spożycia. Wszystkie przygotowane posiłki zjedli, pamiętając o tym, że nie można marnować żywności. W czasie trwania TEG-u odbyły się także zajęcia przedmiotowe z biologii, geografii i WOS-u. Na zajęciach z biologii uczniowie i uczennice rysowali drzewo klimatyczne, w korzeniach drzewa umieścili przyczyny globalnego ocieplenia, w konarach drzewa skutki tego zjawiska. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy film p.t. "Ocieplenie klimatu w Polsce - pogoda przyszłości". Przeprowadzono dyskusję na temat zmiany klimatu w Polsce. Na zajęciach z WOSU uczniowie i uczennice uruchomili kalkulator CO2 i dowiedzieli się, ile COemitują swoimi codziennymi aktywnościami. Niestety wynik był negatywny, uczniowie i uczennice dowiedzieli się, że gdyby wszyscy żyli tak jak oni, światowa emisja COwrosłaby 1,2 krotnie. Czas więc na zmiany. Na lekcjach geografii odbył się pokaz filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”. 
Przy sali biologicznej powstała gazetka ścienna p.t. "52 kroki na drodze ku miastu pełnemu zieleni". Co tydzień pojawia się nowa informacja, tzn. kolejny krok do realizacji. Gazetka cieszy się zainteresowaniem zarówno uczniówi i uczennic jak i grona pedagogicznego. Gazetka będzie prowadzona do końca roku szkolnego. 
 
Uczniowie klas VII i VIII SP nr 21 im. Lompy w Bytomiu przygotowali się do wyjaśnienia kolegom i koleżankom (we wszystkich klasach 4-8) przyczyn zmiany klimatu na Ziemi. Opowiadali o przyczynach i skutkach tej zmiany oraz o sposobach ochrony klimatu. Przygotowano również doświadczenia chemiczne, które przeprowadzone dla pozostałych klas w szkolnej auli, przybliżały zjawiska klimatyczne zachodzące w naszym otoczeniu. Uczniowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami wykonali pamiątkowe zakładki do książek reklamujące ochronę klimatu! Klasom 4-6 wyświetlano filmy dotyczące przyczyn i skutków zmian klimatycznych-powodzie, susze, wycinki lasów, migracje ludzi i zwierząt. Odbył się również kiermasz uzywanych przedmiotów, w tym książek. Finałem działań będzie zasadzenie drzewa przy szkolnym boisku. Finałem było zebranie spisanych marzeń uczniów i uczennic i przygotowanie symbolicznego drzewka do zasadzenia na terenie szkoły.
 
Działania w Szkole Podstawowej nr 373 im. J. Paderewskiego w Warszawie zobaczycie na szkolnym Facebooku:

 
W Szkole Podstawowej nr 11 w Tomaszowie Mazowieckim  młodzież zaangażowała się w akcje, 2 debaty ekolgiczne, konkursy i zabawę. Codzienne odbywały się ekologiczne seanse filmowe. Każdy dzień to inny ważny temat: zrównoważony rozwój, smog, woda jako problem globalny, ubóstwo, plastik. Każdego dnia społeczność uczniowska była coraz bardziej zainteresowana, zaangażowana i liczniejsza. Ciekawą formą dla uczniów i uczennic była kodowana gra terenowa oraz zbieranie znaczków za aktywność w czasie TEG-u. Uczniowie klas V realizujący w szkole program innowacyjny KREATYWNI Z NATURY obserwowali stworzony przez siebie ekosystem zamykając go w słoiku i doświadczając efektu cieplarnianego. Nietypową formą zajęć cieszącą się dużym zainteresowaniem była NOC BIOLOGÓW. Realizując zagadnienia zrównoważonego rozwoju uczniowie i uczennice klas III gimnazjum wprowadzali młodszych kolegów i koleżanek w trudne tematy współczesnego świata.
Akcje będą kontynuowane przez cały rok. Zbiórka makulatury, baterii, elektrośmieci czy plastikowych nakrętek - to namacalny, trwały efekt TEG. 
 
Klasa 7a ze Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie poprowadziła debatę na temat wykorzystania OZE w Polsce i na świecie dla społeczności szkolnej. 20.11.2018 nauczyciel religi przeprowadził lekcje na temat zmian klimatu z punktu widzenia chrześcijanina.

Zobaczcie też, co dzieje się w innych szkołach. Kampanię informacyjno-edukacyjną prowadzona w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mrokowie można obejrzeć na szkolnym Facebooku TUTAJ i TUTAJ

Zaś działania Zespołu Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy tutaj:.

Również w Legnicy działała Szkoła Podstawowa nr 10. Zapraszamy do przeczytania relacji.

Wielu z Was nadal prowadzi swoje działania i ma zamiar kontynuować zaczęte inicjatywy w przyszłym semestrze. Jeśli macie ochotę podzielić się nami tym, co będzie się działo w Waszych szkołach, zapraszamy. 

 

 

Załaczone Dokumenty: