Zapraszamy szkoły z całej Polski na Wiosenny Festiwal Internetowy! To interaktywna forma, w której zespoły liczące od 3 do 10 uczniów i uczennic biorą udział we wspólnej zabawie online. Zespoły, których członkowie i członkinie współpracują przez internet, wykonują zadania związane z zagadnieniami dotyczącymi ochrony klimatu i środowiska. Formuła została specjalnie dostosowana do aktualnych możliwości pracy zdalnej uczniów i uczennic. 

Na zewnątrz powoli robi się coraz cieplej i zieleniej. Ptaki zaczynają powroty z zimowych wędrówek i już niedługo nasze podwórka, parki, łąki i lasy nabiorą kolorów. Wiosna to pora roku, w której, po przebytej zimie, przyroda budzi się do życia, a my sami często czujemy dodatkowy przypływ energii i chęci do zmian na lepsze. Z tej okazji zapraszamy młodzież do przyjrzenia się okolicy, przyrodzie, swoim nawykom i zastanowienia się, co wspólnie możemy zrobić, by cieszyć się pełnym życia środowiskiem naturalnym. Sprawmy, by wiosną uczniowie i uczennice poczuli pozytywne emocje i ducha współpracy oraz razem zastanowili się, jak w obecnej sytuacji mogą działać na rzecz przyrody, klimatu i bardziej zrównoważonego świata! 

Podczas Wiosennego Festiwalu Internetowego zastanowimy się nad tym, jakiego świata chcemy w przyszłości, i jak, już dzisiaj, działać na jego rzecz. Jak chronić klimat i różnorodność biologiczną oraz podejmować odpowiedzialne decyzje związane z konsumpcją i energią. W myśleniu o przyszłości wesprze nas również strategia Unii Europejskiej Europejski Zielony Ład, która wyznacza kierunki zmian gospodarczych i społecznych na najbliższe 30 lat.
Dzięki udziałowi w naszym wydarzeniu młodzież:

smileypozna grupy projektowe z całej Polski, 

smiley przećwiczy umiejętność współpracy w grupie na odległość, wykona konkretne działania, które zwiększą jej poczucie sprawstwa, 

smiley poczuje pozytywne emocje dzięki formie nauki poprzez zabawę,

smiley wzmocni wiedzę o zmianie klimatu, różnorodności biologicznej, konsumpcji i czystej energii.

 

​Festiwal odbędzie się we wtorek 23 marca na platformie internetowej oraz na tablicy Padlet. Do udziału w nim potrzebny jest dostęp do internetu, przede wszystkim dowolny komunikator internetowy (Discord, Messenger, WhatsApp, Skype, Zoom etc.), poprzez który porozumiewać się będą członkowie zespołu. 
W ramach Festiwalu zespoły młodzieżowe otrzymają 4 zadania do wykonania. Zadania publikowane będą co 90 minut, o godzinach: 9:00, 10:30, 12:00 i 13:30. Festiwal przeznaczony jest dla uczniów i uczennic klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zadanie są skierowane do uczniów i uczennic klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Klasy młodsze, IV-V mogą potrzebować dodatkowego wsparcia ze strony nauczyciela i nauczycielki.  
Tematy zadań będą nawiązywać do tematyki współczesnych wyzwań ekologicznych oraz możliwości prowadzenia przez młodzież działań na rzecz silniejszego środowiska naturalnego i zrównoważonego świata dla wszystkich.
W wydarzeniu weźmie udział 100 zespołów. Zapraszamy zarówno szkoły działające w naszych programach „1Planet4All – Razem dla klimatu”, „Europa o klimacie”, „Wzór na ścisłe”, jak i te placówki, którym bliska jest idea ochrony klimatu i środowiska. Każdy nauczyciel i nauczycielka może zgłosić maksymalnie 3 zespoły uczniowskie.

Zgłoszenie można przesłać do 21 marca, za pomocą formularza rejestracyjnego, po uprzednim zapoznaniu się z >>REGULAMINEM<<. W przypadku zebrania odpowiedniej ilości zespołów przed upływem terminu nadsyłania zgłoszeń CEO zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia rekrutacji.

Nasze Wirtualne Festiwale cieszą się dużym zainteresowaniem - w Festiwalu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej w 2020 roku wzięło udział ok.100 zespołów ze szkół z całej Polski. Oto jak uczestnicy i uczestniczki dokończyli zdanie: Podczas festiwalu online Tygodnia Edukacji Globalnej podobało mi się...

  • „..dużo ciekawostek i wszechstronna wiedza, kreatywność innych grup też była znakomita.”
  • „..możliwość poznania nowych faktów, informacji w łatwy i przystępny sposób.”
  • „..podobało nam się to że mogłyśmy się lepiej poznać i wypowiedzieć się na różne tematy.”
  • „..wszystko mili ludzie śmiech, zabawa i dowiadywanie się wielu fajnych rzeczy.”
  • „..najbardziej podobało mi się to, że ja wraz z moją grupą mogliśmy spędzić produktywnie i ciekawie czas. Na pewno bardzo się zintegrowaliśmy. Oprócz przyjemnie spędzonego czasu, ważnym aspektem jest również to jak wiele się nauczyliśmy, przez te kilka dni.”
 

Program "Odpowiadaj na globalne wyzwania – Europa o klimacie" jest współfinansowany ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.