Girls Into Global  STEM (czyli w skrócie GIGS) to program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z partnerami ze Szwecji, Polski, Cypru i Wielkiej Brytanii. Ma on na celu zachęcenie młodzieży, głównie dziewcząt, do nauki, badań i podejmowania karier w obszarze przedmiotów ścisłych (eng. STEM – science, technology, engineering and maths – nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

W dniach 2-4 czerwca 2017 w ośrodku CEO w Wildze (czyli TUTAJ) odbędzie się spotkanie wszystkich grup pracujących nad projektem w czterech krajach. Podczas spotkania uczniowie i uczennice wykorzystując nowe technologie będą opracowywać e-booki, które mają na celu odpowiedzenie na wyzwania wynikające z celów zrównoważonego rozwoju (SDGs –> przeczytaj więcej o celach zrównoważonego rozwoju TUTAJ). Poza tym spotkają się z badaczkami, które opowiedzą im o swoich zainteresowaniach naukowych i wyzwaniach, jakie czekają kobiety podejmujące karierę w obszarze przedmiotów ścisłych.

Polską szkołą biorącą udział w projekcie jest Zespół Szkół w Siennicy, który pracuje nad celem „Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom”. Uczniowie i uczennice prowadzą badania i eksperymenty, które ułatwiałyby życie ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi wywołanymi zmianami klimatu. Młodzież m.in. testuje filtr wodny oraz możliwości prostych ogniw fotowoltaicznych. Trzymamy za nich kciuki! 

Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj