Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
ZAPRASZAMY DO PROGRAMU EKOLOGICZNA SZKOŁA, W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
Nauczycielki i nauczyciele przedmiotowi oraz wychowawczynie i wychowawcy klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych!
Zależy Ci na poruszaniu podczas zajęć aktualnych i ważnych zagadnień oraz wyzwań ekologicznych?
Szukasz inspirujących materiałów i metod angażowania młodzieży w zagadnienie rozwoju zrównoważonego, w ramach edukacji ekologicznej?
Chcesz zachęcać młodzież do zmiany nawyków i wzmacniać proekologiczne postawy?
Dla kogo?
Program Ekologiczna szkoła skierowany jest do nauczycieli i nauczycielek przedmiotów przyrodniczych (m.in. biologia, geografia, przyroda) oraz osób odpowiedzialnych za wychowanie (m.in. wychowawców i wychowawczyń klas oraz bibliotekarek i bibliotekarzy), w szkołach podstawowych, w klasach IV-VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych, którzy chcą dowiedzieć się, jak w praktyczny sposób wzmacniać wiedzę na temat środowiska naturalnego uczniów i uczennic i ich proekologiczne postawy. Razem możemy tworzyć zrównoważone i ekologiczne szkoły! W programie będziemy zachęcali do nawiązywania współpracy z innymi nauczycielkami i nauczycielami (np. uczącymi języka polskiego lub matematyki).
Program jest realizowany w okresie: 13.09.2021 - 30.06.2022.
Dlaczego Ekologiczna szkoła?
Program “Ekologiczna szkoła” wprowadza w koncepcję edukacji ekologicznej, która:
- Wyjaśnia zależności pomiędzy środowiskiem, gospodarką, społeczeństwem i kulturą; kształtuje świadomość i zainteresowanie tymi zależnościami.
- Pokazuje znaczenie środowiska naturalnego i ukazywanie złożoności ekosystemu, w którym człowiek stanowi równoważną część.
- Wyjaśnia zjawiska przyrodnicze na przykładzie rzeczywistych procesów i obiektów, na zajęciach w terenie.
- Zachęca do działania, pokazywanie wartości działań indywidualnych i współpracy na rzecz środowiska naturalnego.
- Rozwija wiedzę, umiejętności i postawy oraz kompetencje kluczowych młodzieży. Edukacja ekologiczna realizowana w ramach naszego programu nie ogranicza się do przekazywania wiedzy, jej wartość tkwi we wspieraniu rozwoju ucznia i uczennicy.
Uczestniczki i uczestnicy projektu:
- wezmą aktywny udział w kursie internetowym i webinarze wprowadzającym (otrzymają pakiet wprowadzający do programu),
- przeprowadzą minimum 5 spotkań dla swojej klasy, a w II semestrze zrekrutują młodzieżową grupę projektową,
- przeprowadzą z młodzieżową grupa projektową Ekologiczny projekt młodzieżowy.
Naszym uczestnikom i uczestniczkom oferujemy:
- Kurs internetowy wprowadzający do edukacji ekologicznej wraz z kompletem materiałów edukacyjnych umożliwiających przeprowadzenie angażujących spotkań dla młodzieży (scenariusze lekcji, prezentacje, gry, karty pracy),
- Festiwale internetowe dla młodzieży zrzeszające grupy projektowe z całej Polski, z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej i Dnia Ziemi,
- Możliwość uczestnictwa w webinarach i spotkaniach organizowanych przez obszar programowy Odpowiadaj na globalne wyzwania:
- Webinarium przygotowującym nauczycieli do szkolnych obchodów europejskiego święta Tydzień Edukacji Globalnej (listopada 2021 r.).
- Webinarium przygotowującym do podsumowania projektów młodzieżowych (maj 2022 r.).
- Podsumowaniu projektów młodzieżowych realizowanych w ramach programu “Ekologiczna szkoła” podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych Centrum Edukacji Obywatelskiej (czerwiec 2022 r.).
- Uczestnictwo grup projektowych w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (czerwiec 2022).
Edukacja ekologiczna, którą realizujemy w szkołach kładzie nacisk na praktykę (poszukiwanie i próby wdrażania rozwiązań konkretnych wyzwań środowiskowych) oraz kształtuje postawy wrażliwości, uważności i empatii poprzez budowanie więzi z przyrodą, uczy stawiania pytań i rzetelnego poszukiwania wiedzy, weryfikowania i analizowania informacji oraz ich źródeł.
OBECNIE PRZYJĘLIŚMY DO PROGRAMU 325 OSÓB - DZIĘKUJEMY ZA ZGŁOSZENIA I ZAINTERESOWANIE
Nabór do programu Ekologiczna szkoła w charakterze uczetnika/czki oraz wolnego słuchacza, na dzień dzisiejszy, zostaje zamknięty.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
KONTAKT: Justyna Zamojda: justyna.zamojda@ceo.org.pl
tel. 22 825 05 50 wew. 234 - we wtorki i piątki