Uczestnicy i uczestniczki programu "Klimat to temat!" zapoznali się już z podstawowymi wiadmościami na temat zmiany klimatu. Przeprowadzili również zajęcia na podstawie scenariuszy bazowych. Częścią scenariuszy było zadanie polegające na narysowaniu świata, w którym będą żyć za 20 lat i skonfrontowanie swoich wyobrażeń z wizją przyszłości w zmieniającym się pod wpływem zmiany klimatu świecie.

Przedstawiamy relacje z kilku szkół biorących udział w programie.

Zespół Szkolno Przedszkolny w Okartowie, pod okiem Pani Ewy Makowskiej przygotował takie oto wizje przyszłości:

Klasa ósma szkoły podstawowej w Tropiszowie też zapoznala się juz z przyczynami i skutkami zmiany klimatu. Uczniowie przypomnieli sobie czym różni się klimat od pogody, a następnie analizowali zimy w gminie Igołomia - Wawrzeńczyce. Uczniowie sami zauważyli, że ostatnie zimy  były łagodne i „inne” niż z lat wcześniejszych. Za pomocą strony internetowej climatereanalyzer.org przeanalizowali zmiany temperatury na świecie. Uczniowie zaobserwowali, że wyraźna zmiana temperatury występuje w Arktyce i na całej półkuli północnej. 

  

Klasa 5B ze Szkoły Podstawowej nr 354 w Warszawie pod przewodnictwem Edyty Napory oraz Dagmary Gawrońskiej zrealizowała pierwszą część projektu- scenariusz bazowy. Uczniowie podzieleni na grupy, odpowiadali na pytanie "W jakim świecie chcieliby żyć za 20 lat". Uczniowie swój świat widza przede wszystkim bez wojen, świat czysty i kolorowy, w którym jest dużo spokoju i niebieskich chmur.Niektórzy chcieliby, by świat przypominał trochę księżyc. Klasa była bardzo kreatywna i bardzo dorosła w swoich pomysłach. Klasa szykuje się do kolejnej części projektu, która będzie widoczna na korytarzach szkoły.  

 

Klasa 8C ze Szkoły Podstawowej z Elbląga, wraz z nauczycielką, Joanną Belewicz prowadziła rozważania na temat tego, jak zmiana klimatu wpływa na różnorodność gatunkową i przetrwanie gatunków. Uczniowie dostali informacje na temat gatunku w imieniu którego przygotowywali wystąpienia. Mieli wziąć pod uwagę, co zagraża gatunkowi i jak negatywnie działania człowieka na niego wpływają. Uczniowie pod postacią wilka, nietoperza, niedźwiedzia, jaskółki czy dębu szypułkowego wystosowali przesłania do ludzi a następnie spisali postulaty dotyczące tego jak ludzie powinni zmieniać swoje postępowanie żeby ich wpływ na gatunki nie była tak duży. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć pod adresem: http://sp21.elblag.com.pl/2018/10/10/klimat-to-temat-na-biologii/

Relacje Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina z Książenic można obejrzeć tutaj: http://ksiazenice.szkola.pl/klimat-to-temat/

Zapraszamy do przesyłania nam kolejnych zdjęć i opisów.

 

Projekt „Klimat to temat!” jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.