enlightenedSzukasz rzetelnych informacji dotyczących zmiany klimatu? 

enlightenedZależy Ci na angażowaniu młodzieży w interesujące działania dotyczące aktualnych wydarzeń?

enlightenedChcesz prowadzić ciekawe zajęcia w szkole?

 

Zgłoś się do programu Klimat to temat! i działaj z młodzieżą na rzecz naszej planety!

Już w marcu startuje nowa edycja programu Klimat to temat!, która będzie trwać przez cały semestr letni roku szkolnego 2019/2020. Zapraszamy wszystkich nauczycieli i nauczycielki chcących poszerzyć swoją wiedzę i zrealizować działania z młodzieżą! 

Klimat to temat!  to program edukacji globalnej dotyczący zagadnienia zmiany klimatu. Łączy zagadnienia edukacji globalnej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Program dla nauczycieli i nauczycielek uczących w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Program Klimat to temat! podejmuje aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkim zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej. Program stanowi zaproszenie do rozmowy na temat zmiany klimatu z różnych perspektyw i dla różnych odbiorców: m.in. społeczności szkolnych i lokalnych.

Więcej o programie Klimat to temat! można znaleźć TUTAJ.

A co w tej edycji?

Tak, jak w poprzednich edycjach, szkoły i grupy uczniowskie, które przystąpią do programu, otrzymają do przeprowadzenia scenariusz wprowadzający do tematu zmiany klimatu, materiały merytoryczne wzmacniające wiedzę w obszarze zmiany klimatu, metody projektu i działalności lokalnej oraz planer dla młodzieży. Na ich podstawie zrealizują projekt młodzieżowy, mający na celu upowszechnienie zdobytej wiedzy pośród społeczności szkolnej lub lokalnej. W nowej edycji stawiamy również na aspekt rozwijania umiejętności medialnych, zadaniem Zespołu będzie więc stworzenie materiału audiowizualnego lub medialnego (np. strona na platformie społecznościowej) na temat związany z wybraną ścieżką.

Dzięki materiałom Szkoły będą mogły:

1) przeprowadzić zajęcia  z młodzieżą o tematyce klimatycznej,

2) wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce i przeprowadzić projekt młodzieżowy: Opiekun lub Opiekunka wraz z młodzieżą przeprowadzą projekt, którego odbiorcami mogą być inni uczniowie szkoły, rodzice, sąsiedzi czy szerzej - mieszkańcy danej miejscowości.

W czwartej edycji programu projekty realizowane będą w jednej z dwóch ścieżek tematycznych: 

 • zmiana klimatu 

 • perspektywa kobiet w zmianie klimatu (szczególnie polecana dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Skupiona na kwestii równości płci i perspektywie kobiet - zarówno globalnie, jako jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, mający wpływ na zmianę klimatu, jak i lokalnie, w społeczności lokalnej czy w klasie.

Produktem końcowym projektu będzie krótki materiał audiowizualny lub medialny (np. blog, fanpejdż) stworzony przez Zespół na wybranej platformie mediów społecznościowych.
W ramach programu zorganizowane zostanie również szkolenie wprowadzające, a po przeprowadzeniu zajęć na podstawie scenariusza bazowego Opiekunowie będą mogli zgłosić Zespół na warsztaty dla młodzieży.

Zrealizowane działania będą wymienione na dyplomach udziału w projekcie, który otrzyamają Opiekunowie Zespołów po zdaniu sprawozdania z projektu.

Oferowane wsparcie:

 • Newsletter programowy wysyłany na adresy mailowe wszystkich uczestników i uczestniczek.

 • Zestaw materiałów edukacyjnych:

  • przewodnik po programie, wprowadzający w metodologię i tematykę programu,

  • scenariusze zajęć dla nauczycieli

  • przewodnik dla młodzieży na temat prowadzenia debat i kampanii informacyjno-edukacyjnych

  • planer "Podejmuj wyzwanie - zaplanuj działanie", wspierający uczniów i uczennice w realizowaniu projektu młodzieżowego.

 • Udział w szkoleniu dla nauczycieli i nauczycielek (w Warszawie).

 • Możliwość zorganizowania warsztatów dla młodzieży.

 • Udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowym (

 • Przestrzeń na Facebooku programowym, dające możliwość dzielenia się swoimi działaniami i kontaktowania z innymi uczestnikami programu.

 • Najciekawsze projekty będą mogły wziąć udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Programów Młodzieżowych.

 • Dyplomy uczestnictwa w programie (po przesłaniu sprawozdania z realizacji działań):

  • dla szkoły

  • dla uczniów/uczennic

  • dla nauczycieli/nauczycielek.

Korzyści z udziału w programie:

 • Daje poczucie osobistego wpływu na możliwość pozytywnych zmian, przynoszących korzyść wszystkim mieszkańcom i mieszkankom świata.

 • Promuje zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności.      

 • Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.

 • Umożliwia włączenie się młodzieży do działań w ramach odbywających się corocznie Dnia Ziemi, Dnia bez Śmiecenia, Dnia Różnorodności Biologicznej i Światowego Dnia Środowiska.

 • Wprowadza uczestników w kontekst działań ograniczających zmiany klimatu podejmowanych na poziomie globalnym

Czas trwania projektu: 2 marca - 31 maja 2020 

Rekrutacja trwa od 1 lutego do 3 marca

 

Jak można się zgłosić?

Zapoznaj się z regulaminem programu zamieszczonym poniżej. Do programu zachęcamy do zgłaszania się przynajmniej dwóch nauczycieli lub nauczycielek z jednej szkoły. Każda osoba musi jednak zarejestrować się osobiście, aby wziąć udział w programie i, po złożeniu sprawozdania z realizacji projektu, otrzymać dyplom uczestnictwa. Kliknij w grafikę, która przeniesie Cię do rejestracji w społeczności CEO.

Społeczność CEO to internetowy portal Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej umożliwiający nauczycielom, uczniom i wszystkim zainteresowanym zgłaszanie swojego udziału w programach, szkoleniach, konferencjach i wszelkich innych aktywnościach organizowanych przez Fundację.

 • Jeśli brałeś już udział w innym programie CEO zapewne posiadasz konto, zaloguj się zatem i sprawdź czy dane Twojej szkoły są aktualne. Jeśli nie pamiętasz hasła możesz zawsze kliknąć "przypomnij hasło". Wtedy na Twojego maila przyjdzie mail z linkiem do zmiany hasła.

 • Jeśli jesteś z nami po raz pierwszy, prosimy Cię o założenie konta. Kliknij przycisk "Załóż konto" i podaj swoje dane. Na Twojego maila przyjdzie link aktywacyjny. Sprawdź, czy doszedł, jeśli nie – prosimy o kontakt z koordynatorką. Po kliknięciu w link aktywacyjny Twoje konto zostanie aktywowane. Od tego momentu możesz logować się na Społeczność CEO. Po kliknięciu w link aktywacyjny następuje przeniesienie do okna, w którym należy uzupełnić kolejne dane, tzn. dodać instytucję (czyli szkołę, którą zgłaszasz do programu). Za pomocą kryteriów wyszukiwania (kod pocztowy, województwo..,) wybierz Twoją szkołę z listy.

 • Po zalogowaniu się na Społeczność CEO przejdź do zakładki "Rejestracja do programu" (w prawym górnym rogu). Z listy wybierz program "Klimat to temat!".

 • Wypełnij formularz zgłoszeniowy. 

 • Dziękujemy za rejestrację! Jeśli zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie, pojawi się komunikat "Formularz wysłany pomyślnie".

W przeciągu 5 dni otrzymasz informację dotyczącą zakwalifikowania się do programu drogą mailową.

Na wszelkie pytania chętnie odpowie koordynatorka programu Joanna Humka: klimattotemat@ceo.org.pl , tel. 22 825 05 50, wew. 205.

REKRUTACJA TRWA DO 3 MARCA!

Udział w programie jest bezpłatny.

 

 Projekt w "Klimat to temat!" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Załaczone Dokumenty: