Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
Klimat to temat! Rekrutacja lato 2019/20
Szukasz rzetelnych informacji dotyczących zmiany klimatu?
Zależy Ci na angażowaniu młodzieży w interesujące działania dotyczące aktualnych wydarzeń?
Chcesz prowadzić ciekawe zajęcia w szkole?
Zgłoś się do programu Klimat to temat! i działaj z młodzieżą na rzecz naszej planety!
Już w marcu startuje nowa edycja programu Klimat to temat!, która będzie trwać przez cały semestr letni roku szkolnego 2019/2020. Zapraszamy wszystkich nauczycieli i nauczycielki chcących poszerzyć swoją wiedzę i zrealizować działania z młodzieżą!
Klimat to temat! to program edukacji globalnej dotyczący zagadnienia zmiany klimatu. Łączy zagadnienia edukacji globalnej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Program dla nauczycieli i nauczycielek uczących w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Program Klimat to temat! podejmuje aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkim zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej. Program stanowi zaproszenie do rozmowy na temat zmiany klimatu z różnych perspektyw i dla różnych odbiorców: m.in. społeczności szkolnych i lokalnych.
Więcej o programie Klimat to temat! można znaleźć TUTAJ.
A co w tej edycji?
Tak, jak w poprzednich edycjach, szkoły i grupy uczniowskie, które przystąpią do programu, otrzymają do przeprowadzenia scenariusz wprowadzający do tematu zmiany klimatu, materiały merytoryczne wzmacniające wiedzę w obszarze zmiany klimatu, metody projektu i działalności lokalnej oraz planer dla młodzieży. Na ich podstawie zrealizują projekt młodzieżowy, mający na celu upowszechnienie zdobytej wiedzy pośród społeczności szkolnej lub lokalnej. W nowej edycji stawiamy również na aspekt rozwijania umiejętności medialnych, zadaniem Zespołu będzie więc stworzenie materiału audiowizualnego lub medialnego (np. strona na platformie społecznościowej) na temat związany z wybraną ścieżką.
Dzięki materiałom Szkoły będą mogły:
1) przeprowadzić zajęcia z młodzieżą o tematyce klimatycznej,
2) wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce i przeprowadzić projekt młodzieżowy: Opiekun lub Opiekunka wraz z młodzieżą przeprowadzą projekt, którego odbiorcami mogą być inni uczniowie szkoły, rodzice, sąsiedzi czy szerzej - mieszkańcy danej miejscowości.
W czwartej edycji programu projekty realizowane będą w jednej z dwóch ścieżek tematycznych:
-
zmiana klimatu
-
perspektywa kobiet w zmianie klimatu (szczególnie polecana dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Skupiona na kwestii równości płci i perspektywie kobiet - zarówno globalnie, jako jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, mający wpływ na zmianę klimatu, jak i lokalnie, w społeczności lokalnej czy w klasie.
Zrealizowane działania będą wymienione na dyplomach udziału w projekcie, który otrzyamają Opiekunowie Zespołów po zdaniu sprawozdania z projektu.
Oferowane wsparcie:
-
Newsletter programowy wysyłany na adresy mailowe wszystkich uczestników i uczestniczek.
-
Zestaw materiałów edukacyjnych:
-
przewodnik po programie, wprowadzający w metodologię i tematykę programu,
-
scenariusze zajęć dla nauczycieli
-
przewodnik dla młodzieży na temat prowadzenia debat i kampanii informacyjno-edukacyjnych
-
planer "Podejmuj wyzwanie - zaplanuj działanie", wspierający uczniów i uczennice w realizowaniu projektu młodzieżowego.
-
-
Udział w szkoleniu dla nauczycieli i nauczycielek (w Warszawie).
-
Możliwość zorganizowania warsztatów dla młodzieży.
-
Udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowym (
-
Przestrzeń na Facebooku programowym, dające możliwość dzielenia się swoimi działaniami i kontaktowania z innymi uczestnikami programu.
-
Najciekawsze projekty będą mogły wziąć udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Programów Młodzieżowych.
-
Dyplomy uczestnictwa w programie (po przesłaniu sprawozdania z realizacji działań):
-
dla szkoły
-
dla uczniów/uczennic
-
dla nauczycieli/nauczycielek.
-
Korzyści z udziału w programie:
-
Daje poczucie osobistego wpływu na możliwość pozytywnych zmian, przynoszących korzyść wszystkim mieszkańcom i mieszkankom świata.
-
Promuje zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności.
-
Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
-
Umożliwia włączenie się młodzieży do działań w ramach odbywających się corocznie Dnia Ziemi, Dnia bez Śmiecenia, Dnia Różnorodności Biologicznej i Światowego Dnia Środowiska.
-
Wprowadza uczestników w kontekst działań ograniczających zmiany klimatu podejmowanych na poziomie globalnym
Czas trwania projektu: 2 marca - 31 maja 2020
Rekrutacja trwa od 1 lutego do 3 marca
Jak można się zgłosić?
Zapoznaj się z regulaminem programu zamieszczonym poniżej. Do programu zachęcamy do zgłaszania się przynajmniej dwóch nauczycieli lub nauczycielek z jednej szkoły. Każda osoba musi jednak zarejestrować się osobiście, aby wziąć udział w programie i, po złożeniu sprawozdania z realizacji projektu, otrzymać dyplom uczestnictwa. Kliknij w grafikę, która przeniesie Cię do rejestracji w społeczności CEO.
Społeczność CEO to internetowy portal Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej umożliwiający nauczycielom, uczniom i wszystkim zainteresowanym zgłaszanie swojego udziału w programach, szkoleniach, konferencjach i wszelkich innych aktywnościach organizowanych przez Fundację.
-
Jeśli brałeś już udział w innym programie CEO zapewne posiadasz konto, zaloguj się zatem i sprawdź czy dane Twojej szkoły są aktualne. Jeśli nie pamiętasz hasła możesz zawsze kliknąć "przypomnij hasło". Wtedy na Twojego maila przyjdzie mail z linkiem do zmiany hasła.
-
Jeśli jesteś z nami po raz pierwszy, prosimy Cię o założenie konta. Kliknij przycisk "Załóż konto" i podaj swoje dane. Na Twojego maila przyjdzie link aktywacyjny. Sprawdź, czy doszedł, jeśli nie – prosimy o kontakt z koordynatorką. Po kliknięciu w link aktywacyjny Twoje konto zostanie aktywowane. Od tego momentu możesz logować się na Społeczność CEO. Po kliknięciu w link aktywacyjny następuje przeniesienie do okna, w którym należy uzupełnić kolejne dane, tzn. dodać instytucję (czyli szkołę, którą zgłaszasz do programu). Za pomocą kryteriów wyszukiwania (kod pocztowy, województwo..,) wybierz Twoją szkołę z listy.
-
Po zalogowaniu się na Społeczność CEO przejdź do zakładki "Rejestracja do programu" (w prawym górnym rogu). Z listy wybierz program "Klimat to temat!".
-
Wypełnij formularz zgłoszeniowy.
-
Dziękujemy za rejestrację! Jeśli zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie, pojawi się komunikat "Formularz wysłany pomyślnie".
W przeciągu 5 dni otrzymasz informację dotyczącą zakwalifikowania się do programu drogą mailową.
Na wszelkie pytania chętnie odpowie koordynatorka programu Joanna Humka: klimattotemat@ceo.org.pl , tel. 22 825 05 50, wew. 205.
REKRUTACJA TRWA DO 3 MARCA!
Udział w programie jest bezpłatny.
Projekt w "Klimat to temat!" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
