W czerwcu zakończył się drugi semestr programu Klimat to temat! w którym udział wzięło ponad 70 szkół z całej Polski. Nasza mapa szkół dbających o klimat zapełnia się! A poniżej przedstawiamy relacje jedynie z kilku szkół, które wzięły udział w projekcie.

Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Danuty Siedzikówny "Inki" we Wrocławiu przeprowadziło 3 różne kampani. Kampania ochrony zapylaczy połączona była z założeniem szkolnego mini ogródka dla zapylaczy oraz konkursem na klimatyczną koszulkę "Chrońmy owady". W projekcie udało się stworzyć ogród dla pszczół - 6 skrzynek z kwiatami i 2 domki dla owadów. Uczniowie i uczennice projektowali też koszulki z rysunkami i hasłami promującymi owady. Kampania "zero odpadów" rozpoczęła się od dyskusji na temat odpadów, zagrażającego nam plastiku i pomysłów jak każdy indywidualnie może zmniejszyć ilość odpadów, kampanii towarzyszyła akcja promocyjna picia wody kranowej w szkole. Kampania wegetarianizmu i weganizmu połączona została z kiermaszem i promocją potraw wegetariańskich. Odbyły się rownież zajęcia w Ogrodzie Zoologicznym poświęcone zwierzętom zagrożonym i wymierającym.

Po wielu dyskusjach i analizie pomysłów uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 44 im. UNICEF w Bytomiu skupiono się na prezentacji prac uczniowskich na szkolnym korytarzu. Jest to miejsce, przez które codziennie przechodzi każdy uczeń szkoły. Tam też często trafiają rodzice. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Obserwatorzt czytali, oglądali, pokazywali innym. Zdarzało się, że jakiś uczeń, albo uczennica przyprowadzali swoich rodziców, żeby zobaczyli pracę jego koleżanki, albo kolegi. W ramach projektu wielu uczniów i uczennic opracowało prezentacje multimedialne na temat wpływu człowieka na zmianę klimatu. Prezentacje te omawiane były w kilku klasach szkoły. 


 

Uczniowie i uczennice II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 1 w Piszu przeprowadzili 4 projekty poświęcone zagadnieniom związanym ze zmianą klimatu. Projekt nr 1 polegał na zorganizowaniu i przeprowadzeniu zajęć w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Piszu. Temat spotkania  z przedszkolakami ( grupa 5 latków) to "Segregacja śmieci". Dzieci miały posegregować porozrzucane na podłodze śmieci ze szczególną uwagą na prawidłowe przygotowanie odpadów przed wrzuceniem do odpowiedniego kontenera. Prowadzące zajęcia podkreślały znaczenie problemu dla życia i zdrowia ludzi. 
W projekcie nr  2troje uczniów nakręciło film na temat zanieczyszczenia atmosfery- przyczyn i skutków. Ważnym elementem filmu był wywiad z dwiema nauczycielkami przedmiotów przyrodniczych. Tematem przewodnim wywiadu była konieczność życia codziennego według zasady zrównoważonego rozwoju. Kolejnymi pomyslami bylo zorganizowanie 7 wycieczek rowerowych. Po każdej z nich uczniowie i uczennice wyliczali ślad węglowy. Dodatkowo przedstawili ślad węglowy gdyby wycieczki te odbyli samochodem osobowym. Mlodzież stworzyła też ulotkę informacyjno-edukacyjną na temat ochrony atmosfery. Wrzucała ulotki do skrzynek pocztowych mieszkańców Pisza i Białej Piskiej. Oprócz ulotki przeprowadziła ankietę na temat wiedzy o klimacie, jego zmianach i naszym wpływie na te zmiany. Projekt "Dzikie wysypiska" polegał na wyszukaniu w swojej najbliższej okolicy dzikich wysypisk i sprzątnięciu ich samodzielnie, lub zgloszeniu miejsca nielegalnego składowania śmieci do właściwej komórki w Urzędzie Miasta i Gminy Pisz. Uprzątniętych zostało 10 dzikich wysypisk, dwa zgłoszone zostały do urzędu. Przygotowano poniższą prezentację:

oraz film:

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciasnej odbyła się debata uczniowska ZA I PRZECIW  pt. "Źródła ogrzewania w naszej gminie". W debacie brali udział uczniowie 3 klas - IIIa, IIIb i VII, ze wszystkich uczestników została wytypowana grupa, która miała się wcielić we władze gminy. Uczniowie i uczennice poprowadzili dyskusję o tym, jakie źródła energii będą przeważały w naszej gminie w następnym 10 leciu, a pozostali uczniowie i uczennice wcielili się w rolę dorosłych mieszkańców gminy. Uczestnicy i uczestniczki debaty mieli okazję doświadczyć, jak ich decyzje mogą wpłynąć na zmianę klimatu, jak trudno jest ustalić wspólny front postępowania, gdy w grę wchodzą osobiste korzyści. Uczyli się jak kulturalnie dyskutować stosując rzeczowe argumenty. Kolejna akcją była kampania informacyjna dla klas młodszych pt. "Pomóż Ziemi - podejmij wyzwanie". Uczestnicy z klas VII SP i III klasy gimnazjum wspólnie zastanawiali się nad sposobami, jakie mogą podjąć dzieci i młodzież, by włączyć się w działania na rzecz ograniczenia skutków zmiany klimatu. Efektem ich pracy było ułożenie 8 zadań, które każdy młody człowiek może wdrożyć w swoim życiu. Grupa zaprojektowała i wykonała również zakładkę do książki, na której zamieściiła opracowane  pomysły oraz przygotowała prezentację multimedialną wyjaśniającą, jak dziecko w codziennym życiu może wpływać na klimat i środowisko. Uczniowie i uczennice zachęcali rówiesników, by „podjęli wyzwanie”, czyli czynnie włączyli się w działania na rzecz przyrody. Pokazywali, że  proste czynności, jak zakręcenie kranu, pamiętanie o zgaszeniu światła, dzielenie się z innymi zabawkami i książkami z których wyrośli, to coś, co każdy może robić sam. Prezentem dla każdego z uczestników i uczestniczek była starannie wykonana, kolorowa zakładka. O działaniach szkoły można przeczytać TUTAJ.

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie zorganizowała happening na rynku miasteczka . Przygotowano okazałe transparenty z hasłami związanymi z wpływem zanieczyszczeń na zmianę klimatu. uczniowie i uczennice wstępowali do różnych urzędów i instytucji promując hasła programowe. Uczniowie chętnie opowiadali zainteresowanym, w jaki sposób realizują program ekologiczny i co on ma na celu .
Pani Renata Majewska wraz z klasą III włączyła się w realizację programu organizując szereg eksperymentów  i doświadczeń w oparciu o materiały  udostępnione przez CEO oraz własne pomysły. 

W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie odbyły się "Światowy Dzień Roweru" i inne „Eko akcje”. Uczniowie i uczennice klasy 4 a zdobywali i poszerzali więc swoją wiedzę na temat zagrożeń, których przyczyną jest cywilizacja i nagminna ekspansja człowieka. Podczas zajęć uczniowie i uczennice zastanawiali się, w jaki sposób sami mogą ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zachęcić do działania swoich kolegów i koleżanki, rodziców, rodzinę i wszystkich, którzy chcą coś zrobić dla dobra Ziemi. Inspiracją stały się międzynarodowe projekty o charakterze ekologicznym: Międzynarodowy Dzień Roweru oraz Wege poniedziałki. W ramach Dnia Dziecka uczniowie, uczennice oraz kadra nauczycielska przejechała w sumie: 784, 8 km. Gdyby dojechali do szkoły autami, emisja CO2 wynosiłaby 212680,8 g. Dodatkowo, uczniowie i uczennice postanowili pomóc owadom zapylającym i mają w planach założenie ogródka z roślinami miododajnymi. Wokół placówki od wielu lat rośnie lawenda, kilka gatunków żurawek,  kolejne rośliny oraz domki dla owadów, będą więc dodatkowym wsparciem dla ginących pszczół, biedronek i motyli. 

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zatorze Szkoła Podstawowa Zator przygotował mapę mentalną online oraz quiz o klimacie z wykorzystaniem aplikacji quizizz, który jest publiczny i może być wykorzystywany wielokrotnie przez chętnych: https://quizizz.com/admin/quiz/5ce575ccf18025001aaf7ba9/klimat-to-temat.

Na terenie szkoły podstawowej im. Jan Pawła II w Benicach, 24.05.2019 r., odbyła się akcja edukacyjno-informacyjna. Uczniowie i uczennice po kilku lekcjach związanych z tematyką zmian klimatycznych, postanowili przeprowadzić szeroko pojęte działania uświadamiające innych uczniów oraz okolicznych mieszkańców. Uczniowie III klasy gimnazjum, przygotowało i rozmiesiło w szkole plakaty. Zostały również przygotowane przez nich prezentacje multimedialne, które w pętli były przez cały dzień wyświetlane na monitorze, na głównych korytarzu szkoły. Uczniowie przygotowali też naklejki informujące o segregacji śmieci, (umieszczone nad koszami do tego przygotowanymi na terenie szkoły), o oszczędzaniu wody (naklejki umieszczone w łazienkach szkolnych) i oszczędzaniu światła (naklejki wiszą na terenie szkoły, w klasach i na korytarzu oraz na terenie przedszkola, przy włącznikach światła). Oprócz tego, zostały przygotowane ulotki informujące i zachęcające do używania toreb wielokrotnego użytku i rezygnacji z korzystania z reklamówek jednorazowych. Niestety w sklepach sieciowych nie pozwolono ich przykleić, jednak w lokalnych, mniejszych sklepikach, zostały one za zgodą właścicieli umieszczone w widocznych miejscach.

Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 10 Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem na lekcjach ze scenariuszami bazowymi badali przyczyny ocieplania klimatu, analizowali skutki zmiany klimatu i jej wpływ na nasze życie. Burza pomysłów zaowocowała hasłami na gazetki informacyjne dla innych uczniów i uczennic oraz transparentami, które zabrali ze sobą na happening. Młodzież nawiązała kontakt z SP1 i wspólnie wzięli udział w II edycji Światowego Młodzieżowego Strajku Szkolnego dla Klimatu 24.05.2019 r. Relację ze strajku można obejrzeć na kanale YouTube:

Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie w akcji "Odżywiaj się zdrowo, dbaj o klimat wzorowo" przedstawiło zasady zdrowego żywienia, zwracając uwagę na wykorzystanie produktów lokalnych; opracowano porady jak nie marnować jedzenia, jak właściwie przechowywać, jakich opakowań używać. Opracowano ulotki informacyjne, plakaty oraz przygotowano poczęstunek eco. "Pokonaj zanieczyszczenia powietrza"": przeprowadzono akcję - podejmij wyzwanie i na długiej przerwie załóż maskę na znak, że pamiętasz o środowisku i dbasz o nie, czemu towarzyszyło smakowanie truskawek z domowego ogródka. Opracowano ulotki , plakaty informujące o zanieczyszczeniu powietrza i jak możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Krótkie audycje nadawane przez szkolny radiowęzeł informowały o przyczynach zmiany klimatu, skutkach oraz akcentowały, co każdy z nas może zmienić. 

To tylko niektórte działania uczniów i uczennic, przygotowujących kampanie i debaty w programie Klimat to temat!. Jeśli chcesz prowadzić podobne działania w swojej szkole, zgłoś się do nowej edycji programu: Klimat to temat!Perspektywa kobiet: http://bit.ly/KTTPerspektywaKobiet

Załaczone Dokumenty: