26 października spotkaliśmy się w Pracowni Duży Pokój w Warszawie z 14 nauczycielkami biorącymi udział w programie "Klimat to temat!" na warsztatcie upowszechniającym.

Celami warsztatu było:

  • przygotowanie do dalszego informowania o projekcie i wypracowanych materiałach, dzięki czemu efekty projektu dotrą do znacznie większej liczby osób.

  • przygotowanie rzeczników i rzeczniczek programu, którzy będą szerzyć informacje o programie i zmianie klimatu.

  • upowszechnianiu materiałów, a warsztat jest okazją do tego, aby wspólnie zastanowić się, jak to robić skutecznie i ciekawie.

Zaczęliśmy od zapoznania się i wymiany zainteresowań i opinii.

 

 

Następnie wykonywaliśmy w grupach mapy myśli związane z zagadnieniem "zmiany klimatu". Próbowaliśmy znaleźć współzależności i łączyć zagadnienia z Celami Zrównoważonego Rozwoju.

 

 

Kolejnym punktem warsztatu było omówienie materiałów z programu "Klimat to temat!". Uczestniczki odpowiadaly na trzy pytania:

  • Co najbardziej Ci się podobalo?
  • Co było największą trudnością?
  • Co byś zmieniła?

Pracowaliśmy parami, wymieniając się uwagami dotyczącymi treści, czasu relizacji i atrakcyjności scenariuszy bazowych w programie. Uczestniczki szkolenia podzieliły się swoimi rekomendacjami, które zastosujemy w kolejnych odsłonach programu. 

Tę cześć podsumowalilśmy przypomnieniem, gdzie znajdziemy wszystkie materiały programowe i jak komunikować się w programie "Klimat to temat!".

 

Rozprawiliśmy się również z mitami na temat zmiany klimatu. Uczestniczki działały grupowo, zastanawiając się jak wykorzystać na lekcjach publikację "Polityka klimatyczna-fakty i mity". Zastanawialiśmy się również, w jaki sposób poruszać te zagadnienia z młodzieżą.

Nauczycielki wskazały możliwość wykorzystania publikacji na zajęciach geografii, plastyki, biologii, historii, chemii i WOS-u. Zostały wymienione takie pomysły na  mówienie o zmianie klimatu jak np. wykorzystanie trajektorii mas powietrza, debaty dotyczące wydobycia węgla w Polsce, rozmowy na temat chorób zakaźnych przenoszonych przez  kleszcze, analiza danych statystycznych czy wskazanie największych trucicieli powietrza.

W czasie prezentacji dotyczącej Szczytu Klimatycznego i negocjacji klimatycznych zobaczyliśmy filmik o negocjacjach klimatycznych:

Dowiedzielismy się również, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego i zastanowiliśmy się wspólnie, jak można tę tematykę wykorzystać w szkole, w formie pchlich targów, działań na rzecz niemarnowania jedzenia i innych akcji. Prezentację dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego znajdziecie w załączniku, a my zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku nt. GOZ-u dostępnego TUTAJ.

Na koniec wymieniliśmy się doświadczeniami z prowadzenia działań projektowych w szkołach. Nauczycielki, które brały udział w programie CEO "Weź oddech" opowiedziały o projektach swoich uczniów. Oto działania, które polecamy do zainicjowania w czasie TEG-u:

- zaproszenie eksperta, który opowie np. o tym, co się dzieje w gminie,

- ulotki dla mieszkańców dotyczące zmiany klimatu ogólnie, lub konkretnych jej skutków

- kalendarz zanieczyszczeń powietrza

- makieta osiedla, z pokazanymi skutkami zmiany klimatu

- konkurs wiedzy o zmianie klimatu

- pokaz mody eko

- kącik antysmogowy w szkole

- prezentacja dla rodziców uczniów i uczennic

- 52 kroki /ue/ - kampania

- zdrowe śniadanie – ogranicz mięso w diecie

- prezentacje dla społeczności szkolnych i lokalnych

- gazetki na korytarzach w szkołach

 

Dziękujemy wszystkich za udział w szkoleniu a na koniec przypominamy również harmonogram działań w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej.

Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku: TEG z klimatem.

Do zobaczenia!

Szkolenie było dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz dofinansowaniu przyznanemu w ramach konkursu „GOZpodarne wyzwanie”, którego organizatorem jest firma doradcza CSR Consulting, patronem Koalicja RECONOMY a partnerem głównym firma Stena Recycling.

       

Załaczone Dokumenty: