Finansowanie działań klimatycznych a problematyka płci

 Konsekwencje zmiany klimatu nie są rozłożone równomiernie na wszystkich mieszkańców naszej planety - istnieją obszary Ziemi i grupy społeczne, które odczuwają skutki zmiany klimatu znacznie intensywniej. Taką grupą społeczną są m.in. kobiety, które muszą często podejmować dodatkowe działania w celu zrównoważenia strat ponoszonych w związku ze zmianą klimatu, a z powodu istniejących nadal nierówności ekonomicznych między mężczyznami i kobietami, często nie posiadają one środków na adaptację do zmieniającego się świata. 

Finansowanie działań na rzecz zmiany klimatu powinno brać pod uwagę te nierówności i stać się narzędziem, które będzie redukować różnice między kobietami i mężczyznami, a także wzmacniać pozycję kobiet w społeczeństwie. Aby projekty klimatyczne były sprawiedliwe, skuteczne i wydajne, muszą brać pod uwagę problematykę płci i zapewnić równy udział kobiet na etapie konsultacji i realizacji. Jak ma wyglądać finansowanie uwzględniające problematykę płci? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który o tym mówi:

Film posiada polskie napisy, które należy włączyć w ustawieniach.

W ramach programu Klimat to temat! Perspektywa kobiet poruszamy temat zmiany klimatu ze szczególny uwzględnieniem jej skutków dla kobiet. Zapraszamy do korzystania z materiałów na naszej stronie i obejrzenia nagrania z webinarium poświęconego zmianie klimatu i perspektywie kobiet. Nagranie można obejrzeć TUTAJ.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.