o Programie

Chcesz być w temacie? Klimat to temat! 

enlightenedSzukasz rzetelnych informacji dotyczących zmiany klimatu? 

enlightenedZależy Ci na angażowaniu młodzieży w interesujące działania dotyczące aktualnych wydarzeń?

enlightenedChcesz prowadzić ciekawe zajęcia w szkole?

 

Klimat to temat! - program edukacyjny dotyczący zmiany klimatu i wyzwań globalnych dla wszystkich szkół z całej Polski!

Program Klimat to temat! realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej to program podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkich zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej. Program stanowi zaproszenie do rozmowy na temat zmiany klimatu z różnych perspektyw i dla różnych odbiorców: m.in. społeczności szkolnych i lokalnych.

Zagadnienie zmiany klimatu jest również ważne dla władz lokalnych i międzynarodowych. Władze wojewódzkie uwzględniają ten temat w Programach Ochrony Środowiska, ONZ organizuje Szczyty Klimatyczne. W kalendarzu pojawia się wiele okazji, żeby nawiązywać do ochrony klimatu, to Dzień Ziemi, Dzień bez Śmiecenia czy Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności. Z tej okazji uczniowie i uczennice będą przeprowadzać projekty uczniowskie w formie kampanii, kształtując obywatelskie postawy, kształtując swoje umiejętności organizacyjne i komunikacyjne. Program pomoże szkołom, uczniom i nauczycielom kontaktować się i dzielić pomysłami na realizację oraz relacjami z działań. Wszyscy możemy działać rzecz pozytywnych zmian globalnych!

 

O co chodzi z tym klimatem? 

Być może wydaje Ci się, że zmiana klimatu to temat odległy i Ciebie nie dotyczy? A jednak to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi aktualnie ludzkość, a ludzkość to my!

Zmiana klimatu wpływa na funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek na całym świecie, począwszy od wywoływania niebezpiecznych anomalii pogodowych poprzez spadek wysokości plonów aż do intensyfikowania konfliktów międzynarodowych. Czy zauważyliście jak zmieniła się pogoda w naszym kraju? W grudniu jest jeszcze dość ciepło, a w sierpniu na drzewach są już dojrzałe kasztany. Tego roczne upały mogą być przyjemne dla plażowiczów, ale konsekwencje zmiany klimatu stanowią też zagrożenie dla takich sektorów jak: energetyka (uszkodzenia linii przesyłowych w skutek huraganów i intensywnych burz, problemy z dostępnością wody niezbędnej do chłodzenia w systemach energetycznych), rolnictwo (spadek produkcji roślinnej poprzez zmienność opadów oraz częste susze) czy transport (niszczenie infrastruktury drogowej i pojazdów wskutek oddziaływania skrajnych temperatur, wzrost ryzyka wypadków z powodu szybko zmieniających się warunków pogodowych). Dlatego warto przedsięwziąć działania na rzecz organiczania tych konsekwencji, co możesz zrobić biorąc udział w programie Klimat to temat! Perspektywa Kobiet.  Podejmijmy razem wyzwanie, uczmy się, dzielmy wiedzą i doświadczeniem!

Dla kogo program?

Do programu zapraszamy nauczycieli/nauczycielki różnych przedmiotów, bibliotekarzy/bibliotekarki i pedagogów ze szkół podstawowych (klas IV-VIII), gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o aktualne informacje na temat zmian klimatu na świecie, w Polsce i w swojej okolicy, oraz którzy chcą wspomóc swoich uczniów/uczennice w prowadzeniu ciekawych projektów młodzieżowych, dających im możliwość rozwijania wielu kompetencji, poszerzania wiedzy i budowania relacji na gruncie szkoły i poza nią. Niech cała Polska pokaże, że warto dbać o klimat!

Udział w projekcie jest bezpłatny. 

Więcej informacji o aktualnej edycji programu znajduje się na stronie: https://ekologia.ceo.org.pl/klimat-to-temat/aktualnosci/klimat-to-temat-rekrutacja-lato-201920

 

 

​Na wszelkie pytania chętnie odpowie koordynatorka programu, Joanna Humka: klimattotemat@ceo.org.pl, tel. 22 825 05 50, wew. 205.