Ćwiczenie „Wszystkie drogi prowadzą do lasu”
Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
Zajęcia mają na celu przybliżenie przyczyn katastrofy w Rana Plaza w Bangladeszu w kwietniu 2013roku oraz ukazanie reakcji świata na tę katastrofę. Uczniowie i uczennice dowiadują się o warunkach pracy w fabrykach odzieży w Bangladeszu, a jednocześnie ćwiczą tworzenie strony biernej.
Podczas zajęć uczniowie i uczennice dowiadują się, czym jest sprawiedliwy handel i system Fairtrade. Ponadto podczas lekcji młodzież doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu zawartego w oglądanym przez nich filmie.
Zajęcia mają na celu stworzenie definicji globalnego obywatelstwa i przybliżenie uczniom i uczennicom wybranych problemów globalnych. Młodzież dowiaduje się również, w jaki sposób może realizować ideę globalnego obywatelstwa w swoim życiu oraz ćwiczy czytanie ze zrozumieniem.
Zajęcia pozwolą uczniom i uczennicom poznać problem kolonializmu w XIX wieku z różnych perspektyw i punktów widzenia uczestników/uczestniczek tego procesu historycznego. Młodzież dowie się, w jaki sposób kolonializm determinował losy całych pokoleń z różnych części świata.
Ćwiczenie jest podsumowaniem zajęć dotyczących rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Pozwoli ono uczniom i uczennicom zrozumieć, czym jest cywilizacja przemysłowa, oraz dostrzec długofalowe efekty industrializacji. Zastosowanie symulacji komputerowej zilustruje zachodzące zmiany klimatyczne i związane z nimi globalne zagrożenia.
Często mówi się, że współczesny świat stał się globalną wioską, a za sprawą globalizacji różne jego regiony coraz bardziej się do siebie upodabniają i coraz więcej je ze sobą łączy. Jakie są więc pozytywne i negatywne skutki globalizacji? Podczas zajęć młodzież będzie ćwiczyć tworzenie kontrargumentów oraz utrwali sobie formę rozprawki.
Dzięki ćwiczeniu uczennice i uczniowie powtórzą wiadomości na temat części zdania oraz będą doskonalić umiejętność rozbioru zdań pojedynczych. Odkryją przy okazji ciekawostki na temat współczesnej Ugandy oraz na przykładzie tego kraju dowiedzą się, w jaki sposób i dlaczego zmienia się rolnictwo w krajach globalnego Południa.
W trakcie realizacji projektu edukacyjnego młodzież dowie się, czym jest sprawiedliwy handel (fair trade) oraz świadoma konsumpcja. Celem projektu jest przygotowanie lokalnej kampanii edukacyjno- -informacyjnej związanej z zagadnieniami świadomych wyborów konsumenckich i handlu międzynarodowego. Działania mogą polegać m.in. na przeprowadzeniu ankiety i zbadaniu wiedzy lokalnej społeczności (np. szkolnej) na ten temat oraz na zorganizowaniu debaty publicznej bądź kampanii, która będzie promowała odpowiedzialną konsumpcję i/lub ideę sprawiedliwego handlu, dostosowanej do ujawnionego za pomocą ankiety poziomu znajomości zagadnienia. To uczniowie i uczennice – przy Twoim wsparciu – zdecydują, w jaki sposób zrealizować projekt; poniższe wskazówki mogą służyć im za inspirację do działań, a Tobie – do wyeksponowania w nich umiejętności polonistycznych, w tym tworzenia użytkowych form wypowiedzi.
„Pokaż mi pamiątkę z wakacji, a powiem ci, kim jesteś” – to tytuł artykułu, który staje się inspiracją do refleksji nad odpowiedzialną turystyką, a także sztuką ludowąi rynkiem pamiątkarskim na świecie. Podczas zajęć młodzież zastanowi się, w jaki sposób pamiątka z wakacji może być etyczna, a także zaprojektuje pamiątkę z własnego regionu, która będzie twórcza i zgodna z duchem odpowiedzialnej turystyki.
Newsletter edukacji
globalnej i ekologicznej
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.