Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
Uczniowie i uczennice zapoznają się z zagadnieniem nadmiernej eksploatacji siedlisk rybnych na świecie. Uzmysławiają sobie konsekwencje nadmiernego połowu. Dowiadują się, w jaki sposób pojedynczy człowiek może przeciwdziałać temu zjawisku, dokonując świadomych wyborów.
Ćwiczenie ma na celu przybliżenie uczniom i uczennicom tego, w jaki sposób ludzie z globalnego Południa radzą sobie z brakiem dostępu do wody pitnej. Uczniowie i uczennice ćwiczą rozumienie instrukcji i poleceń na przykładzie prostego destylatora wody.
Ćwiczenie ma na celu zobrazowanie uczniom i uczennicom danych statystycznych dotyczących dostępu do bezpiecznej wody i sanitariatów na świecie. Biorąc udział w zabawie, będą mieli szansę przypomnieć oraz utrwalić sobie wymowę różnego rodzaju liczebników.
Zajęcia wprowadzające do tematyki edukacji globalnej, podczas których młodzież zapozna się z podstawową terminologią (np. z pojęciami: globalna Północ, globalne Południe) oraz zrozumie znaczenie wody dla rozwoju cywilizacji. Uczniowie i uczennice dowiedzą się o najstarszych cywilizacjach wielkich rzek oraz ich spuściźnie. Będą doskonalić umiejętność pracy w grupie i posługiwania się mapami.
Uczniowie i uczennice dowiedzą się, czym jest ślad wodny, a następnie stworzą plakaty prezentujące „dekalog” oszczędzania wody. Z zakresu zagadnień sztuk plastycznych młodzież zapozna się z formą artystyczną, jaką jest plakat.
Scenariusz prezentuje zagadnienie konfliktów współczesnego świata w perspektywie zasobów naturalnych.
Młodzież dyskutuje o przyczynach konfliktów na świecie i zastanawia się jakie działania mogą prowadzić do ich rozwiązania.
Ćwiczenie może stanowić podsumowanie lekcji dotyczącej budowy i funkcjonowania organizmu roślinnego. Dzięki ćwiczeniu uczniowie i uczennice przypominają sobie, co jest niezbędne dla rozwoju organizmów roślinnych i poznają nietypowe możliwości uprawy roślin.
Błękitna planeta - takim hasłem często określa się Ziemię. Niebieski kolor mórz i oceanów nie pozostawia wątpliwości - otacza nas woda.
Newsletter edukacji
globalnej i ekologicznej
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.